• Посилання скопійовано

Податок на житлову нерухомість

У Податковому кодексі України з'явився новий податок — на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Цей податок належить до місцевих податків та зборів. Розглянемо, кому саме та в які строки його доведеться сплачувати.

Податковий кодекс України (ст. 265) запроваджує новий місцевий податок — «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», а простіше кажучи — податок на житлову нерухомість, який справлятиметься з 01.01.2012 р.

Порівняно з проектом Податкового кодексу України, остаточно прийнятий варіант податку передбачає інші ставки та умови сплати. Розгляньмо основні умови сплати податку (див. таблицю).

Податок на житлову нерухомість

Хто є платниками Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (пп. 265.1.1).
Не є об'єктом оподаткування, зокрема:
— об'єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);
— гуртожитки
Ставки податку Ставки податку встановлюються сільською, селищною або міською радою в таких розмірах за 1 кв. метр житлової площі:
— для квартир площею до 240 кв. м та житлових будинків площею до 500 кв. м ставки податку не можуть перевищувати 1% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року;
— для квартир площею понад 240 кв. м та житлових будинків площею понад 500 кв. м ставка податку становить 2,7% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року
10 гривень за 1 кв. метр:
застосовується до площі, що перевищує вищевказані норми
Пільги Для фізичних осіб не оподатковується житло площею:
а) для квартири — до 120 кв. метрів;
б) для житлового будинку — до 250 кв. метрів.
Пільга надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа — платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.
Для юридичних осіб пільг не передбачено
Податковий період Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп. 265.6.1)
Хто обчислює податок Для фізичних осіб (в тому числі для фізичних осіб — підприємців):
податковий орган, який надсилає розрахунок до 1 липня звітного року
Для юридичних осіб:
юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного періоду і подають до 1 лютого цього cамого звітного року декларацію, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Щодо новоствореного об'єкта житлової нерухомості декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт.
Але ще раз нагадаємо — податок буде сплачуватися починаючи з наступного року.
Строки та порядок сплати податку Фізичними особами — протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Податок сплачується за місцем розташування об'єкта оподаткування

При цьому слід зазначити, що базою оподаткування є житлова площа.

Максим ВОЙЦЕХОВСЬКИЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру