Для тих сільгосппідприємств, які обрали спеціальний режим оподаткування з ПДВ, передбачений ст. 209 ПКУ, Кабмін своєю постановою від 12.01.2011 р. №11 затвердив механізм акумулювання сум ПДВ на спеціальних рахунках, відкритих у банках.
Нагадаємо, що статтею 209 ПКУ для сільгосппідприємств — платників ПДВ1, які здійснюють діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства, передбачено спеціальний режим оподаткування2. Такий режим дає змогу платнику не сплачувати до бюджету суми ПДВ, нараховані на поставлені сільгосптовари/послуги (їх перелік наведено у п. 209.7 ПКУ), а повністю акумулювати їх на спеціальному рахунку для відшкодування сум податку, сплачених (нарахованих) постачальникам на вартість виробничих факторів (їх визначено у пп. 209.15.1 ПКУ). Отож на виконання цього положення ПКУ Кабмін затвердив своєю постановою від 12.01.2011 р. №11 Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках (далі — Порядок №11). Порядок діє з 15.01.2011 р.
Отже, обравши спецрежим, суб'єкт господарювання відповідно до вимог Порядку №11 повинен:
1. Зареєструватися суб'єктом спеціального режиму та отримати відповідне свідоцтво платника ПДВ.
2. На підставі копії цього свідоцтва, засвідченої податковим органом, у порядку, визначеному Iнструкцією №4923, протягом одного звітного податкового періоду відкрити спеціальний рахунок (поточний рахунок зі спеціальним режимом використання). У разі анулювання такого свідоцтва спецрахунок повинен бути закритий протягом місяця.
1 Критерії відповідності встановлено п. 209.6 ПКУ.
2 Аналогічною була стаття 8-1 нечинного вже Закону про ПДВ.
3 Iнструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. №492.
3. За даними бухгалтерського та податкового обліку вести Реєстри податкових накладних в електронному вигляді. Нагадаємо, що форму податкової накладної затверджено наказом ДПАУ від 21.12.2010 р. №969, а форму реєстру — наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. №1002 (докладніше див. у «ДК» №4/2011, «ДК» №4/2011).
4. У строки, визначені ст. 203 ПКУ, подавати до податкового органу Декларацію з ПДВ (загальну), а також Декларацію стосовно «спецрежимних» сум ПДВ разом з електронними Реєстрами (форма такої декларації поки що не затверджено).
5. Різницю між сумою ПЗ та сумою ПК за відповідний податковий період перераховувати з поточного рахунка на спеціальний рахунок у строки, встановлені статтею 203 ПКУ.
6. Не пізніше останнього календарного дня місяця, наступного за звітним, подавати органу ДПС за місцем реєстрації копії платіжних доручень про фактично зараховані на спеціальний рахунок суми ПДВ.
7. Суми ПДВ, що акумулюються на спецрахунку, використовуються сільгосппідприємством для відшкодування сум ПДВ постачальникам виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку — для інших виробничих цілей.
Зауважимо, що починаючи з 1 січня 2018 р. ці суми перераховуватимуться на поточний рахунок платника (тобто виходить, що із зазначеної дати суми ПДВ акумулюватимуться на поточному рахунку суб'єкта спецрежиму. А доти кошти на ПДВ перебуватимуть та обліковуватимуться на спецрахунку).
У разі нецільового використання цих сум ПДВ податковий орган накладатиме штрафні санкції відповідно до пп. 123.1 — 123.2 гл. 11 розділу II ПКУ. Зауважимо також, що на сьогоднішній день Порядок використання акумульованих сум податку не затверджено.
Наталія КУЦМІДА, «Дебет-Кредит»