Обов'язковій реєстрації як платник ПДВ підлягає особа-нерезидент, якщо загальна сума від здійснення нею операцій з постачання фізособам електронних послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, за попередній календарний рік сукупно перевищила суму, еквівалентну 1 000 000 грн. Ця сума обчислюється за офіційним курсом НБУ станом на 0 годин 1 січня відповідного року. Заяву про обов'язкову реєстрацію подають до 31 березня включно року, наступного за роком досягнення такого обсягу.
Добровільна реєстрація можлива, якщо нерезидент не досяг обов'язкового порогу, але вважає за доцільне зареєструватися. І тоді заяву подає не пізніше ніж за 10 к. д. до початку звітного періоду, з якого планується реєстрація.
До електронних послуг належать, зокрема, постачання електронних примірників інформації (книг, газет, журналів), надання доступу до баз даних, пошукових систем, аудіовізуальних творів, ігор, доступу до телепрограм (крім одночасного транслювання через телемережу), дистанційного навчання, що не потребує участі людини, хмарних послуг, програмного забезпечення та оновлень, а також рекламних послуг в Інтернеті (пп. 14.1.56-5 ПКУ).
До операцій, що не вважаються електронними послугами для потреб цього підпункту, належать: замовлення послуг через Інтернет із фактичним постачанням без використання Інтернету (наприклад, послуги з розміщення, оренди авто, харчування, пасажирського транспорту); постачання товарів/інших послуг, у складі яких є електронні послуги, якщо їх вартість включена до загальної вартості; дистанційне навчання, якщо Інтернет використовується виключно як засіб комунікації між викладачем та слухачем; постачання примірників творів на матеріальних носіях; консультаційні послуги електронною поштою; надання послуг з доступу до Інтернету.
За звітний період, який дорівнює кварталу, такий нерезидент має подати спрощену податкову декларацію з податку на додану вартість.
Декларація складається зі вступної частини, службових полів та одного розділу.
Вступна частина:
- Поле для відміток про тип декларації (рядки 011, 012): ставлять «×» у полі, що відповідає типу декларації: «Звітна» (Reporting) або «Звітна нова» (Reporting new). «Звітну нову» подають до закінчення граничного терміну подання «Звітної» декларації для виправлення показників.
- Рядок 02: звітний (податковий) період (Reporting (tax) period): зазначають рік (чотири цифри) та квартал (одна цифра). Тобто податковий період, за який подають декларацію.
- Рядок 03: найменування особи-нерезидента (Name of non-resident): повне найменування нерезидента, зареєстрованого як платник ПДВ.
- Рядок 04: індивідуальний податковий номер особи-нерезидента (Individual tax number of a non-resident registered as a taxpayer): ідентифікаційний номер нерезидента.
- Рядок 05: іноземна валюта (євро або долар США), в якій сплачується податок (Foreign currency (euro or US dollar) in which the tax is paid): іноземна валюта (євро або долар США), яку обрано при реєстрації платником податку та в якій сплачують податок.
- Поле для відміток про вид іноземної валюти (рядки 051, 052): ставлять «×» у рядку, що відповідає обраному виду валюти (євро або долар США). Ця валюта має відповідати валюті, зазначеній у заяві про реєстрацію.
Розділ I «Розрахунок податкових зобов'язань за звітний (податковий) період» (Calculation of tax liabilities for the reporting (tax) period) (показники визначаються в іноземній валюті (євро або долар США), яку обрано при реєстрації платником податку та в якій сплачується податок):
- Рядок 1: договірна вартість постачання електронних послуг (без податку на додану вартість) (Contract value of electronic services (excluding VAT)): загальна сума (договірна вартість) постачання електронних послуг без ПДВ за всіма операціями (як оподатковуваними, так і звільненими) за звітний період. Цей рядок є сумою рядків 1.1 та 1.2.
- Рядок 1.1: за операціями, що підлягають оподаткуванню (for taxable transactions): сума (договірна вартість) постачання електронних послуг без ПДВ, які підлягають оподаткуванню ПДВ. Базу оподаткування визначають виходячи з вартості таких послуг. Ставка ПДВ становить 20 відсотків бази оподаткування.
- Рядок 1.2: за операціями, що звільнені від оподаткування (for tax-exempt transactions): сума (договірна вартість) постачання електронних послуг без ПДВ, які звільнені від оподаткування. Звільняються від оподаткування, наприклад, операції з постачання електронних примірників та/або надання доступу до аудіокниг, озвучених українською мовою (крім еротичного характеру).
- Рядок 2: сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету (Amount of VAT payable to the budget): обчислюють як рядок 1.1 х 20%. Цю суму ПДВ сплачують до бюджету.
Спеціальне поле «Відмітка про подання декларації за останній звітний (податковий) період у разі анулювання реєстрації платником ПДВ» (Mark on submission of the return for the last reporting (tax) period in case of cancellation of VAT payer registration): ставлять «×», якщо декларацію подають за останній звітний період у зв'язку з анулюванням реєстрації платником ПДВ.
Дата складання (Date of compilation): заповнюють цифрами у послідовності: день місяця, місяць, рік.
Особа-нерезидент, зареєстрована як платник ПДВ, не формує податкового кредиту з ПДВ та не складає податкові накладні на операції з постачання електронних послуг.
Увага! Побачити зразок заповнення спрощеної декларації з ПДВ, а також дізнатися про інші деталі її складання та подання ви можете в нашій статті за посиланням.
А про те, як виправити помилки в спрощеній декларації з ПДВ за допомогою подання уточнюючого розрахунку до неї, ви можете прочитати (і побачити на зразку заповнення) в цій статті!