Для найманих працівників резидента Дія Сіті діють такі ж правила, як і для працівників інших підприємств щодо відпусток, надаються вони згідно з Законом про відпустки. Це стосується відпусток як основної, так і додаткових.
Нагадаємо ці правила.
Відповідно до ст. 77-3 КЗпП та ст. 19-1 Закону про відпустки, одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини таким працівникам:
— чоловіку, дружина якого народила дитину;
— батька дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, що підтверджується заявою матері дитини та свідоцтвом про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини;
— баби або діда, або іншого повнолітнього родича дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати (батько) якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком), на підставі заяви одинокої матері (одинокого батька) дитини.
Відпустка при народженні дитини надається лише одній із вищезазначених осіб.
Механізм та умови надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини визначаються Порядком надання відпустки при народженні дитини, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 №693.
Така відпустка надається одноразово тривалістю, що визначається працівником у письмовій заяві про її надання (але не більш як 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів), не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня народження дитини. Ця відпустка повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження дитини.
Отже, найманий працівник, який працює у резидента Дія Сіті за трудовим договором, має право на соціальну відпустку при народженні дитини — 14 к. днів.
Під час подання заяви про надання відпустки працівник має надати:
- документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини,
- або свідоцтво про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини,
- та заяву матері дитини про те, що вони з батьком дитини спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (якщо шлюб фактичний) або свідоцтво про шлюб.
- документ про те, що ніхто більше не скористався такою відпусткою. Типової форми такого документу немає, тому це може бути довідка з місця роботи або інформацію про це можна просто зазначити у заяві працівника на відпустку.
Щодо оподаткування відпускних
Резидент Дія Сіті має сплатити ЄСВ за працівникам у розмірі мінімального страхового внеску із загальної суми нарахованого доходу за місяць (зарплати та відпускних). Незалежно від фактичного розміру такої суми (ч. 14-1 ст. 8 Закону про ЄСВ).
В додатку Д1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ відпускні потрібно показати окремим рядком від зарплати за КТН «10».
Оскільки з метою оподаткування ПДФО та ВЗ нараховані відпускні працівнику входять до складу зарплати, то з них резидент Дія Сіті має утримати:
- ПДФО за ставкою 5% (пп. 170.14-1.3 ПКУ);
- Військовий збір — 5% (пп. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
ПДФО і ВЗ утримувати слід із загальної нарахованої суми (зарплати і відпускних). Відображається нарахований дохід найманому працівнику у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ одним рядком за ознакою доходу «101».