• Посилання скопійовано

Оподаткування моральної та матеріальної шкоди родичам працівника

Як оподатковується ця виплата при перерахуванні коштів фізособам (розмір виплати визначено за домовленістю, рішення суду немає)?

Оподаткування ПДФО та військовим збором

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім, зокрема, сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платникові податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю, а також відшкодувань моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище від чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом (пп. 164.2.14 ПКУ).

Таким чином, у 2024 році не оподатковує виплата відшкодувань моральної шкоди в сумі, що не перевищує: 7100 грн х 4 = 28 400 грн, а у 2025 році: 8 000 грн х 4 = 32 000 грн.

Позаяк такий дохід не оподатковують ПДФО, то він звільнений і від оподаткування військовим збором (пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Відшкодування моральної та/або матеріальної шкоди родичу загиблого працівника в ДТП, що здійснюється після 1 грудня 2024 року в розмірі вище від чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року (у 2024 році — 28400 грн, а у 2025 році — 32000 грн), підлягає оподаткуванню ПДФО (18%), а отже, і ВЗ (5%).

Коли дохід у вигляді відшкодування моральної та/або матеріальної шкоди на користь фізосіб перевищує розмір, установлений пп. 164.2.14 ПКУ, тоді суму перевищення оподатковують ПДФО і військовим збором під час її нарахування.

Податок сплачують (перераховують) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПКУ). Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до відповідного бюджету або розрахункового документа на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений ст.  35-1 ПКУ.

Крім того, роботодавець, який на підставі мирової угоди відшкодовує моральну шкоду родичу загиблого працівника, виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення такої суми в додатку 4ДФ до єдиної звітності й незалежно від її розміру відображає за ознакою доходу «120» із зазначенням РНОКПП родича.

Щодо нарахування ЄСВ.

Позаяк ця виплата не включена до бази нарахування ЄСВ за ст. 7 Закону про ЄСВ, на суму компенсації моральної шкоди єдиний соціальний внесок не нараховується.

Бухоблік та податок на прибуток.

Позаяк моральну шкоду відшкодовують коштом підприємства, на думку автора, суми такого відшкодування мають бути списані до субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Фінрезультат з метою оподаткування прибутку не коригують, бо відповідної податкової різниці немає. Навіть пп. 140.5.10 ПКУ в такому разі не застосовується, адже він передбачений щодо безповоротної фінансової допомоги, а не щодо відшкодування шкоди винуватцем.

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру