З 1 грудня 2024 року набрав чинності Закон №4015, яким внесено зміни та доповнення, зокрема, до ПКУ в частині підвищення ставки військового збору до 5% від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставка залишається на рівні 1,5 відсотка).
Об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 1 пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Тож нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів працівників здійснюються за ставкою 5% від об’єкта оподаткування.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів працівників є роботодавці (пп. 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
До інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, зокрема у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами виконавцю після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору у розмірі 5% незалежно від того, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року. Тому що відповідно до ПКУ такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.
Отже, починаючи з 1 грудня 2024 року до доходів, нарахованих фізособам, застосовуємо ставку ВЗ 5% (пп. 1 пп. 1.3 п. 16-1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
У цій ситуації отримані в грудні кошти з державного бюджету для компенсації батькам освітньої послуги дітей за вересень, жовтень, за умови нарахування їх у зазначених місяцях, підлягають оподаткуванню за ставкою 1,5%, бо вони нараховані до 1 грудня, тобто до зміни ставки ВЗ на 5%.
Якщо така компенсація буде нарахована у грудні 2024 року за вересень та жовтень, то застосовується ставка військового збору у розмірі 5% незалежно від того, що такі доходи нараховуються за періоди до 1 грудня 2024 року. Адже відповідно до Кодексу такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані, а не періодів, за які вони були нараховані.