• Посилання скопійовано

Як провести річний перерахунок ПДФО у 2023 році?

Цьому присвячено нашу статтю за посиланням. Тому окреслимо лише найважливіші моменти.

Відповідно до пп. 169.4.2 ПКУ роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платникові податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги, а саме:

  • за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;
  • під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП) у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених підпунктом 169.2.3 ПКУ;
  • під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.

Крім того, роботодавець або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП.

Тож наприкінці грудня обов’язково потрібно провести річний перерахунок ПДФО щодо тих працівників, які на той момент перебувають із роботодавцем у трудових відносинах, незалежно від того, застосовували щодо їх доходів ПСП чи ні.

Щодо тих, хто звільнився раніше, річний перерахунок треба було провести на день звільнення.

Алгоритм річного перерахунку ПДФО

№ з/п Опис дій бухгалтера
КРОК 1 Уточнення за кожен місяць суми доходів з урахуванням сум, які були нараховані безпосередньо за звітні місяці*
КРОК 2 Розраховану помісячно суму оподатковуваного доходу порівнюють із граничним доходом, який дає право на застосування ПСП (якщо працівник подавав заяву на її застосування). У 2023 році це — 3760 грн (а якщо працівник має право на пільгу з підстав згідно з пп. 169.1.2 ПКУ; пп. «а», «б» пп. 169.1.3 ПКУ, граничний розмір доходу слід помножити на кількість дітей).
Докладніше про граничний розмір доходу, до якого може бути застосована ПСП, у нашому довіднику.
КРОК 3 Перевіряють правильність визначення суми доходу та суми ПСП під час застосування ПСП за пп. 169.1.2 ПКУ (ПСП на дітей) та за пп. 169.1.3 ПКУ (інші випадки для застосування ПСП).
Докладніше про такі правильні розміри у нашому довіднику.
КРОК 4 Остаточно оподатковують розрахований (уточнений) оподатковуваний дохід щомісяця і визначають правильну суму ПДФО до сплати для кожного місяця окремо
КРОК 5 Обчислюють правильну річну суму ПДФО, що складається зі сум податку, визначених за результатами перерахунку оподатковуваної суми доходу за кожен місяць такого року
КРОК 6 Порівнюють правильну річну суму ПДФО, обчислену внаслідок перерахунку, з фактично утриманим ПДФО протягом року, за який проводиться перерахунок
КРОК 7 Відображають результати річного перерахунку додатка 4ДФ до єдиної «зарплатної» звітності за IV квартал
* Такі уточнення потрібно проводити з урахуванням розподілу перехідних відпусткових і допомоги з тимчасової непрацездатності за місяцями, за які вони нараховані, а також з урахуванням віднесення до конкретного місяця інших виплат, нарахованих в одному місяці, але які належать до попередніх місяців. Водночас нараховані у місяцях доходи потрібно перевірити на наявність арифметичних та інших помилок, наявність підстав для їх нарахування.

Якщо внаслідок річного перерахунку виникає недоплата утриманого ПДФО, то суму такої недоплати роботодавець стягує за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати (пп. 169.4.4 ПКУ).

Зверніть увагу: якщо перерахунок проводять під час звільнення працівника, дії через знайдену недоплату є іншими. Тож якщо для когось із ваших працівників день нарахування зарплати за грудень є одночасно й останнім робочим днем на вашому підприємстві, будьте уважні.

Як і у випадку з річним перерахунком, недоплату стягують за рахунок коштів, нарахованих працівникові як остаточний розрахунок (за місяць звільнення). Але якщо цієї суми недостатньо, то решту має сплатити сам працівник (подавши декларацію про майновий стан і доходи за рік звільнення). Проте роботодавець повинен зазначити наявність такої недоплати у додатку 4ДФ за місяць звільнення.

Якщо внаслідок перерахунку виникає переплата ПДФО, то на її суму зменшують суму нарахованого податкового зобов’язання платника ПДФО у відповідному місяці.

До змісту номеру