Так, дотримується.
Така думка базується на положенні, що всі надходження неприбуткової організації мають цільовий характер, адже спрямовані на фінансування витрат неприбуткової організації.
Тож усі кошти, отримані неприбутковою організацією, ще не є доходами, відображаються за кредитом субрахунку 484 як отримане цільове фінансування. А до складу доходів таке фінансування потрапить лише тоді, коли організація матиме відповідні витрати, в розмірі таких витрат.
Наприклад, якщо у звітному періоді понесено витрати в розмірі 40 000 грн, то в такому самому розмірі відображають і доходи:
— Д-т 949 К-т 631, 661, 651 тощо — 40 000 грн (понесені витрати);
— Д-т 484 К-т 718 — 40 000 грн (відображено доходи в розмірі понесених витрат).
Далі доходи і витрати звітного періоду списують до складу фінансових результатів:
— Д-т 791 К-т 949 — 40 000 грн (списані витрати);
— Д-т 718 К-т 791 — 40 000 грн (списані доходи).
Таким чином, прибутку чи збитку, який слід списати на рахунок 44, неприбуткові організації не мають.
Це означає, що у неприбуткової організації доходи звітного періоду не можуть перевищувати витрат цього самого періоду.
Якщо є перевищення отриманих коштів над здійсненими витратами, такі перевищення відображають за кредитом субрахунку 484 як невикористаний залишок цільового фінансування, а не у складі доходів. Кредитовий залишок кінця звітного періоду на субрахунку 484 показують у рядку 1595 Балансу форми №1-м чи №1-мс згідно з Н(П)СБО 25.
Наприклад, організація отримала безповоротну фіндопомогу, але не витратила її. Тоді дохід від такої фіндопомоги не визнають, а тому її не відображають у рядку 1.6 Звіту.
Інший приклад: допомогу (цільове фінансування) отримано, а витрат не було. І тут так само. Отриману допомогу не відображають у Звіті, тому що доходів за нею не визнано.
Ще приклад. Поточного року понесено витрати за рахунок тогорічних надходжень. Такі тогорічні надходження будуть відображені у складі доходів поточного року, в розмірі витрат. Причому треба розуміти, за рахунок яких доходів ці витрати, — приміром, спонсорської допомоги (рядок 1.6) чи пасивних доходів (рядок 1.9).
Наголосимо, що окремі рядки Звіту передбачені для окремих видів неприбуткових організацій. Наприклад, 1.1 — 1.4, 2.1, 2.2 — для бюджетних організацій тощо. Адже про це прямо зазначено у відповідних рядках. Тож неприбуткові організації інших видів не можуть заповнювати такі рядки.
Якщо джерел надходження коштів кілька (спонсорська допомога та пасивні доходи) по 500 грн відповідно, а витрат на купівлю товарів за рік 400 грн, то в якому рядку визнавати дохід?
Це питання кожна неприбуткова організація вирішує на власний розсуд, згідно з внутрішніми документами.
Як потраплять цільові кошти, наприклад спонсорської допомоги, до складу дохідної частини звіту, якщо вони витрачені на придбання ОЗ?
Вони потраплять до рядка 1.6 у розмірі пропорційно до нарахованої амортизації придбаних ОЗ, протягом усього періоду нарахування амортизації.