• Посилання скопійовано

Щодо окремих норм податкового законодавства (витяг)

Індивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 02.11.2023 №3913/ІПК/99-00-24-03-03-06

Суттєво. Якщо «відпусткові» гіг-спеціаліста включені до складу його винагороди за гіг-контрактом, їх сума оподатковується ПДФО за ставкою 5%, з винагороди сплачується ЄСВ у мінімальному розмірі.

!  Резидентам «Дія Сіті»

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянула звернення щодо окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Юридична особа у своєму зверненні зазначила, що перебуває на загальній системі оподаткування та не є платником податку на додану вартість. У 2023 році платник податків планує набути статусу резидента Дія Сіті та укласти гіг-контракти з гіг-спеціалістами.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. За якою ставкою утримується податок на доходи фізичних осіб — 5 відс. чи 18 відс. із оплати перiоду щорічної перерви у роботi гiг-спецiалiста?

2. Якщо в одному періоді сплачено гiг-спеціалісту i винагороду i оплату перiоду щорічної перерви у роботi гiг-спецiалiста, з якої суми та за якою ставкою утримується i сплачується податок на доходи фізичних осіб?

3. Резидент Дiя Ciтi, який відповідає вимогам такого резидентства, сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) з оплати перiоду щорічної перерви у роботi гiг-спецiалiста у розмірі мiнімального страхового внеску чи з уciєї суми такої винагороди?

4. Якщо в одному періоді сплачено гіг-спеціалісту i винагороду i оплату перiоду щорiчної перерви у роботi гiг-спецiалiста, з якої суми та в якому обсязі сплачується єдиний внесок?

Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті, що запроваджується з метою стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні шляхом створення сприятливих умов для ведення інноваційного бізнесу, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій, а також талановитих спеціалістів, визначені Законом України від 15 липня 2021 року №1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі — Закон №1667).

Відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону №1667 для провадження господарської діяльності резидент Дія Сіті має право залучати працівників на підставі трудових договорів (контрактів), гіг-спеціалістів — на підставі гіг-контрактів відповідно до Закону №1667, а також підрядників та виконавців, у тому числі фізичних осіб — підприємців, — на підставі інших цивільно-правових чи господарсько-правових договорів у порядку, визначеному законодавством.

При цьому визначення понять, що використовуються у Законі №1667 наведені у частині першій ст. 1 Закону №1667, зокрема:

гіг-спеціаліст — це фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем (п. 2 частини першої ст. 1 Закону №1667);

гіг-контракт — це цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V Закону №1667 (п. 1 частини першої ст. 1 Закону №1667).

Згідно з частинами четвертою та сьомою ст. 21 Закону №1667 гіг-спеціаліст має право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю 17 робочих днів, якщо гіг-контрактом не визначено більшу тривалість такої перерви.

Витрати, пов’язані з оплатою щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг), здійснюються за рахунок коштів резидента Дія Сіті у порядку, визначеному гіг-контрактом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ (п. 1.1 ст. 1 ПКУ).

Пунктом 19-1.1 ст. 19-1 ПКУ передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених ПКУ, а також надають індивідуальні податкові консультації з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті встановлені п. 170.14-1 ст. 170 ПКУ, відповідно до пп. 170.14-1.1 якого податковим агентом платника податку — спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом №1667, є резиденти Дія Сіті.

Згідно з пп. 170.14-1.2 п. 170.14-1 ст. 170 ПКУ за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ, оподатковуються доходи платника податку — спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом №1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;

в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

Відповідно до п. 167.2 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 5 відс. бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV ПКУ.

Разом з тим до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п. 167.2 — 167.5 ст. 167 ПКУ).

Відповідно до частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон №2464) платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини першої ст. 4 Закону №2464, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі — Закон №108), та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону №2464).

Законом України від 14 грудня 2021 року №1946-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» ст. 8 Закону №2464 доповнено частиною 14-1, згідно з якою єдиний внесок для платника — резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним п. 2 та 3 частини першої та п. 10 частини другої ст. 5 Закону №1667, встановлюється:

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону №108, — у розмірі мінімального страхового внеску;

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому

Законом №1667, — у розмірі мінімального страхового внеску.

Враховуючи зазначене, у разі якщо сума оплата щорічної оплачуваної перерви включається до складу винагороди відповідно до умов гіг-контракту, то сума таких виплат оподатковується податком на доходи фізичних осіб з урахуванням норм п. 170.14-1 ст. 170 ПКУ, а сплата єдиного внеску здійснюється згідно з положеннями частини 14-1 ст. 8 Закону №2464.

Разом з тим, якщо виплата зазначених доходів здійснюється на підставі гіг-контракту, але не пов’язана з виплатою винагороди, то сума таких виплат включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах. При цьому вказані виплати не є базою нарахування єдиного внеску.

<...>

До змісту номеру