• Посилання скопійовано

Порядок оподаткування ПДФО допомоги на поховання, що виплачується родичам померлого працівника за останнім місцем роботи

Роз’яснення Головного управління ДПС в Одеській області від 08.09.2023

Суттєво. Допомога від ПФУ на поховання померлого працівника не є об’єктом оподаткування ПДФО і відображається роботодавцем в додатку 4ДФ за ознакою доходу «146».

!  Працедавцям

Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що згідно з пп. 165.1.22 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України (із змінами, далі — ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання платника податку:

а) будь-якою фізичною особою, благодійною організацією, Пенсійним фондом України, відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації, фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування України або професійною спілкою;

б) роботодавцем такого померлого платника податку за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) у розмірі, що не перевищує подвійний розмір суми, визначеної в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ. Сума перевищення за її наявності остаточно оподатковується під час її нарахування (виплати, надання).

Відповідно до ст. 20 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (із, змінами, далі — Закон №1105) визначено права застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, на допомогу на поховання.

Допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, надається в розмірі, що встановлюється правлінням Пенсійного фонду України, але не менше розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом (ст. 21 Закону №1105).

Таким чином, якщо допомога на поховання померлого працівника виплачується з Пенсійного фонду України за його останнім місцем роботи, то такий дохід незалежно від розміру отриманої допомоги не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб. При цьому, сума виплаченої допомоги відображається роботодавцем в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 (із змінами), за ознакою доходу «146».

До змісту номеру