• Посилання скопійовано

За якою формою звітуватимемо з податків про майно у 2023 році?

Зустрічайте дві оновлені форми декларацій.

Плата за землю

Наказом Міністерства фінансів України від 18.02.2022 №83 «Про внесення змін до форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» викладено в новій редакції Податкову декларацію з плати за землю.

Декларацію приведено у відповідність до норм чинного законодавства, з урахуванням змін, внесених Законом №1914.

Розгляньмо основні зміни у формі Декларації.

За наявності у платника податку кількох об’єктів оподаткування, що знаходяться на території адміністративно-територіальних одиниць, що входять до складу різних територіальних громад, а отже, відповідають різним кодам за КАТОТТГ адміністративно-територіальних одиниць, якщо такі адміністративно-територіальні одиниці обслуговуються одним податковим органом, то кількість податкових Декларацій має відповідати кількості адміністративно-територіальних одиниць. КАТОТТГ — Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 №290 (у редакції наказу Мінрегіону від 12.01.2021 №3), впроваджений на заміну Класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ).

У гр.7 зазначається код за КАТОТТГ території територіальної громади, повноваження якої розповсюджуються на адміністративно-територіальні одиниці, на території яких розташовано(і) земельна(і) ділянка(и). За кожним таким кодом за КАТОТТГ складається окрема Декларація.

У колонці «Категорія земельних ділянок» розділу І «Розрахунок суми земельного податку» Декларації зазначається інформація щодо категорії/цільового призначення земельних ділянок, яка має відповідати інформації, що зазначена у документах, які засвідчують право власності/користування земельними ділянками. Номер проставляється арабськими цифрами (формат XX.XX) згідно з Класифікатором видів цільового призначення земельних ділянок, затвердженим постановою КМУ від 28.07.2021 №821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України».

У колонці «Нормативна грошова оцінка» розділу І «Розрахунок суми земельного податку» та розділу ІІ «Розрахунок суми орендної плати» Декларації вказується нормативна грошова оцінка з урахуванням кумулятивної величини коефіцієнта індексації, який застосовується з дати останньої затвердженої нормативної грошової оцінки: в разі проведення оцінки земельної ділянки — зазначається оцінка одиниці площі земельної ділянки, якщо оцінку не проведено — зазначається оцінка одиниці площі ріллі по АР Крим або по області. Одночасне заповнення в одному рядку колонок 14 — 15 в розділі I «Розрахунок суми земельного податку» Декларації, 15 — 16 у розділі II «Розрахунок суми орендної плати» Декларації не допускається.

Встановлено зміни в поданні уточнюючих декларацій: з метою уникнення помилок (розбіжностей) при поданні уточнюючих податкових декларацій, передбачено забезпечити спрощення ведення автоматизованого обліку та аналізу поданих документів як з боку платників, так і органів контролю, а також розширення сервісного обслуговування платників, запроваджено позицію «Реєстраційний номер декларації в контролюючому органі, яка уточнюється». Цей рядок заповнюється лише якщо проставляється відповідна відмітка про подання «уточнюючої» декларації.

Для відповідності до Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою КМУ від 17.01.2018 №55, передбачено застосування замість слів «ім’я», «ініціали» словосполучення «власне ім’я».

Декларацію з плати за землю (земельний податок та орендна плата) доповнено новою колонкою про період володіння/користування з розбивкою на частку неповних і повних місяців. При розрахунку орендної плати слід зазначати дату закінчення терміну дії договору оренди (у форматі дд.мм.рррр.).

Пунктом 46.6 ст. 46 ПКУ передбачено, що нові форми декларацій набирають чинності для складання звітності за податковий період, який настає за податковим періодом, в якому відбулося їх оприлюднення. Наказ №83 набрав чинності 20 березня 2022 року, оновлену форму Декларації потрібно буде подавати за період, починаючи з 2023 року.

Податок на нерухомість

Мінфін наказом від 10.11.2022 №371 виклав у новій редакції форму Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Вона також містить два окремі додатки: Розрахунок у частині об’єктів житлової нерухомості та Розрахунок у частині об’єктів нежитлової нерухомості.

В оновленій декларації передбачені місця для зазначення коду Кодифікатора (КАТОТТГ), інформації щодо адреси місць розташування об’єктів оподаткування, строку користування податковою пільгою у звітному періоді, виокремлення нарахованих до збільшення сум податкового зобов’язання згідно з п. 50.4 ПКУ.

З метою зменшення помилок (розбіжностей) при поданні уточнюючих податкових декларацій, забезпечення спрощення ведення автоматизованого обліку та аналізу поданих документів, як з боку платників, так і контролюючих органів, а також розширення надалі сервісного обслуговування платників запроваджено позицію «Реєстраційний номер декларації в контролюючому органі, яка уточнюється».

Податкова декларація приводиться у відповідність до п. 50.1 ПКУ в частині порядку визначення розміру штрафної санкції, до п. 129.4 ПКУ в частині нарахування пені та до Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою КМУ від 17.01.2018 №55, зокрема щодо застосування замість слів «ім’я», «ініціали» словосполучення «власне ім’я».

Згодом наказом від 05.12.2022 №412 Мінфін ще раз вніс зміни до декларації, які є більш косметичними. Так, у самій декларації з податку на нерухоме майно:

  • у рядку 3 слова «електронна адреса» замінено словами «адреса електронної пошти»;
  • у рядках 5.1 — 7 слово «колонки» замінено словом «графи»;
  • у рядку 7 слова «житлової» та «нежитлової» замінено словами «житлової» та «нежитлової» відповідно;
  • після рядка 7 у непронумерованій графі «» проставлено цифру «8»;
  • у примітці 2 до цієї форми Податкової декларації слова «Податкової декларації» виключено, слово «Податкових» замінено словами «таких податкових»;
  • слова «Продовження Податкової декларації» виключено.

Також відповідні зміни внесено у додатках 1 та 2 до форми Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Накази наберуть чинності з дня їх офіційного опублікування. Якщо вони будуть опубліковані у грудні 2022 року, то вперше звітувати за новою формою платники податку повинні будуть на 2023 рік.

До змісту номеру