• Посилання скопійовано

Звіт про контрольовані операції за 2021 рік

Усі підприємства, які здійснювали контрольовані операції в 2021 році, повинні до 1 жовтня (тобто останній день — 30 вересня) 2022 року подати до ДПС Звіт про контрольовані операції (далі — Звіт).

Які підприємства мають подавати Звіт

Як зрозуміло з назви, складають цей Звіт юрособи, які у звітному році здійснювали контрольовані операції.

Це підприємства, які дотримуються одночасно трьох критеріїв, наведених у ст. 39 ПКУ.

Перший — потрібно бути платником податку на прибуток.

Другий — вартісний (див. пп. 39.2.1.7 ПКУ): річний дохід від будь-якої діяльності має перевищувати 150 млн грн і обсяг господарських операцій з кожним контрагентом перевищує 10 млн грн.

Третій — контрагенти (нерезиденти) мають відповідати одній з ознак, наведених у пп. 39.2.1.1 ПКУ.

Ознаки контрольованої операції

Контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:

а) господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами — нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 пп. 39.2.1 ПКУ;

б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;

в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до Переліку №1045, або які є резидентами цих держав;

г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юрособи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів у розрізі держав (територій) затверджено постановою КМУ від 04.07.2017 р. №480;

ґ) господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.

Якщо всіх трьох критеріїв за 2021 рік дотримано, вважається, що підприємство здійснювало контрольовані операції, а отже, має подавати Звіт.

За якою формою складають Звіт

За 2021 рік звітуємо за формою, затвердженою наказом від 18.01.2016 р. №8, зі змінами, останні з яких внесені наказом Мінфіну від 31.12.2020 р. №841. Тобто Звіт складають за тою самою формою, що й торік.

Структура Звіту

Звіт складається із:

— заголовної частини;

— основної частини;

— додатків (за кількістю контрагентів — сторін контрольованих операцій);

— інформації до додатків.

Заповнення числових показників Звіту

Грошові показники зазначають у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами, крім графи 16 додатка (див. ряд. 16 таблиці 1).

Кількісні показники ваги товару зазначають на основі ваги «нетто» у кілограмах. Якщо неможливо виразити кількість у кілограмах, допускається вираження в додаткових одиницях виміру (штуки, літри, кубічні метри тощо) з обов’язковим зазначенням одиниці виміру у відповідній графі Звіту.

Якщо предметом контрольованої операції є виконання робіт, послуг, наводять кількість таких операцій відповідно до первинних документів.

Показники дат заповнюють у цифровому форматі: чч.мм.рррр (де чч. — число, мм. — місяць, рррр — рік).

Заголовна частина Звіту

У графі 1 записують, за який рік подається Звіт — «2021».

У графі 1 ставлять «Х» навпроти типу звіту — «звітний», «звітний новий», «уточнюючий». Якщо подається перший Звіт за 2021 рік, позначають «звітний».

У графах з 2 до 5 наводять дані платника, який подає Звіт. Код КВЕД зазначають основний.

У графі 6 записують кількість доданих до Звіту додатків.

Основна частина Звіту — таблиця «Загальні відомості про контрольовані операції»

Графа 2 «Повне найменування особи — сторони контрольованої операції».

Найменування контрагента, яке зазначено у контракті/договорі. Здійснюючи операції з пов’язаними особами — нерезидентами із залученням непов’язаних осіб відповідно до пп. 39.2.1.5 ПКУ, зазначають повне найменування нерезидента — пов’язаної особи. Здійснюючи операції між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, фіксують повне найменування нерезидента.

Графа 3 «Код особи». Це код нерезидента, встановлений у його країні, — податковий, реєстраційний, ідентифікаційний тощо. Якщо кодів кілька, перевагу для наведення в графі 3 віддають податковому.

Графа 4 «Цифровий код країни». Код нерезидента згідно з Переліком №32. У підсумковому рядку «Разом» зазначають загальну кількість країн реєстрації нерезидентів — сторін контрольованих операцій.

Графа 5 «Загальна сума контрольованих операцій з контрагентом». Вартісний показник загальної суми контрольованих операцій підприємства з кожним контрагентом протягом звітного періоду (2021 року) згідно з даними бухобліку підприємства. Загальну суму за всіма контрагентами відображають у підсумковому рядку «Разом».

Нагадаємо!

Нагадаємо, що відповідно до пп. 39.4.2 ПКУ 30.09.2022 р. закінчується строк подання ще й повідомлень про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік. Форма та Порядок складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 р. №839 (зі змінами).

І ще. Незважаючи на те що платники податків, які можуть підтвердити відсутність можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо подання звітності, в період дії воєнного стану відповідно до п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності, обов’язок щодо звітування про контрольовані операції зберігається.

Тому, якщо ви маєте можливість подати цей Звіт та Повідомлення, зробіть це тепер, не чекаючи закінчення війни, щоб не наражатися на штрафи.

Заповнення додатка до Звіту

Повторимося: на кожну особу, яка бере участь у контрольованій операції, заповнюють окремий додаток. Три особи — три додатки. Шість осіб — шість додатків. І так далі.

Номер додатка. Має бути той, що зазначений у графі 1 таблиці «Загальні відомості про контрольовані операції» основної частини Звіту.

Номер порції. Від 01 до 99. В одній порції може бути не більше ніж 20000 записів.

Розділ «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях».

Повне найменування — яке зазначено у контракті (угоді).

Назва країни — українською, згідно з Переліком №32.

Цифровий код країни — згідно з Переліком №32.

Код особи — код, зазначений у графі 3 таблиці «Загальні відомості про контрольовані операції» основної частини Звіту.

Код(и) підстав(и) віднесення операції до контрольованої — код з додатка 1 до Порядку №8. Якщо підстав кілька, їх зазначають усі.

Код(и) ознак(и) пов’язаності особи — код з додатка 2 до Порядку №8. Якщо ознак кілька, їх зазначають усі. У разі заповнення цього рядка (крім кодів 512 — 515 та 517, 518, 524) складається «Інформація до додатка до Звіту», яка фактично є додатком до додатка. Про Інформацію розказано нижче.

Розділ «Відомості про контрольовані операції».

У вигляді таблички з 27 графами, в яких докладно описано всі контрольовані операції, здійснені підприємством з особою, на яку складено додаток (див. таблицю 1).

Таблиця 1

Заповнення розділу «Відомості про контрольовані операції» додатка до Звіту

№ гр. Назва графи Особливості заповнення
1. № з/п Порядковий номер кількості операцій. Якщо операцій 5, то буде 5 рядків, з відповідним номером
2. Код найменування операції Код операції згідно з додатком 3 до Порядку №8. Якщо виконана операція, якої немає в додатку 3, зазначають код 036 «інші операції»
Предмет контрольованої операції
3. Код типу предмета операції Код з додатка 4 до Порядку №8
4. Опис предмета операції Відповідно до первинних документів. Наприклад, «продаж зерна кукурудзи»
5. Код товару за УКТ ЗЕД Код товару у 10-значному числовому форматі відповідно до УКТ ЗЕД, якщо здійснюють операції з товарами. Для інших операцій проставляють «0»
6. Код послуги згідно з КЗЕП Код послуг згідно з КЗЕП. Для інших операцій проставляють «0»
Контракт (договір)
7. дата Дата і номер контракту, на підставі якого здійснювалася відповідна операція. Якщо контракту не укладали, дата і номер первинного документа
8.
9. Код сторони операції Код згідно з додатком 5 до Порядку №8. Якщо потрібного коду немає, проставляють код 144 — «Інше найменування сторони»
10. Код країни походження предмета операції Код згідно з Переліком №32. Якщо країна походження невідома, проставляють «0» — «невідомо»
11. Умови постачання (Інкотермс) Зазначають як умови постачання згідно з Інкотермс, так і місце передачі товару (місце призначення)
12. Назва торговельної марки предмета операції або іншого об’єкта авторського права/інтелектуальної власності Зазначають відповідно до наявної в товаросупровідних та комерційних документах інформації. За відсутності торговельної марки предмета операції у графі проставляють «0»
13. Виробник предмета операції (за наявності товаросупровідних та комерційних документів) Зазначають виробника предмета операції відповідно до наявної в товаросупровідних та комерційних документах інформації. У разі відсутності інформації про виробника у графі проставляють «0»
Дата здійснення операції
14. з Зазначають однакову дату — дату переходу прав власності на товари або дату складення акта чи іншого документа, який підтверджує виконання робіт або надання послуг.
У разі здійснення господарських операцій (у тому числі внутрішньогосподарських розрахунків) між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні зазначають дату проведення відповідної господарської операції (внутрішньогосподарських розрахунків), зокрема дату отримання фінансування поточної діяльності постійного представництва
15. по
16. Ціна (тариф) за одиницю виміру (без ПДВ) (у валюті контракту/договору) Заповнюють у валюті контракту, а не в гривнях.
Ціна, зазначена у первинних документах, із точністю до другого знака після коми. Якщо предметом контрольованої операції є:
фінансові послуги із надання/отримання кредиту, депозиту, позики, зазначають відсоткову ставку такої фінансової послуги в річному обчисленні;
сплата роялті, франшизи тощо, ставка яких визначена у відсотках до відповідної бази нарахувань, зазначають відсоткову ставку відповідно до договору (контракту);
фінансування нерезидентом поточної діяльності його постійного представництва в Україні у грошовій формі, у графі проставляють «0»
17. Кількість Кількість предметів операції.
Сума відсотків, нарахованих (сплачених) або отриманих під час відповідної контрольованої операції, у валюті контракту (якщо предмет контрольованої операції — фінпослуги із надання/отримання кредиту, депозиту, позики).
Сума фінансування у валюті операції, якщо предметом контрольованої операції є фінансування нерезидентом поточної діяльності його постійного представництва в Україні у грошовій формі
18. Одиниця виміру Код згідно з ДК 011-96
19. Код валюти Згідно з Класифікатором №34. Якщо гривня, ставлять код «980»
20. Загальна вартість операції (за вирахуванням непрямих податків) (грн) Загальна вартість операції, відображена в бухобліку підприємства. Підсумок усіх рядків у графі 20 має дорівнювати підсумку графи 5 таблиці основної частини Звіту «Загальні відомості про контрольовані операції»
21. Код методу встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» Код згідно з додатком 6 до Порядку №8.
У разі застосування комбінації декількох методів через кому та пробіл («, ») може бути зазначено коди декількох методів.
Якщо платник податків використовує метод порівняльної неконтрольованої ціни для операцій з сировинними товарами, ставиться код «301». Але з 01.01.2023 р. набере чинності Наказ №19, який затвердив Порядки встановлення відповідності умов контрольованих операцій щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки». Якщо наступного року підприємство використовуватиме ці Порядки, у додатку до Звіту за 2022 рік замість коду «301» слід буде ставити код «307»
22. Показник рентабельності Код з додатка 7 до Порядку №8, якщо застосовано методи з пп. 39.3.1.2 — 39.3.1.4:
ціни перепродажу;
«витрати плюс»;
чистого прибутку. Якщо в попередній графі 21 зазначено кілька методів, через кому та пробіл («, ») може бути наведено декілька показників рентабельності.
Якщо застосовано інші методи, цю графу не заповнюють
23. Цифрове значення показника рентабельності Показник з графи 22, у відсотках, з точністю до другого знака після коми. Якщо в графах 21 і 22 наведено кілька методів і показників, тут через крапку з комою та пробіл («, ») може бути наведено декілька цифрових значень показників рентабельності.
У разі застосування методів порівняльної неконтрольованої ціни та/чи розподілення прибутку цю графу не заповнюють
24. Інформація щодо групування контрольованих операцій у їх сукупності Ставлять «1», тільки якщо контрольовані операції групувалися у їх сукупність для наведення узагальненої інформації щодо такої сукупності в таблиці «Загальні відомості про контрольовані операції» основної частини Звіту. Про групування розказано нижче
25. Сторона, що досліджується Інформація про сторону, що досліджується відповідно до пп. 39.3.2.7 ПКУ. Якщо досліджується підприємство, яке складає Звіт, — ставлять «1». Якщо контрагент — «0».
У разі застосування методів порівняльної неконтрольованої ціни та/чи розподілення прибутку цю графу не заповнюють
Джерело(а) інформації, використане(ні) платником податків для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»
26. Код(и) типу джерела Код відповідно до додатка 8 до Порядку №8. Якщо типів джерел декілька, зазначають коди всіх типів через кому та пробіл («, »)
27. Назва(и) джерела (джерел) інформації Назви джерел, коди яких наведені в гр. 26. Якщо назв кілька, їх зазначають через кому та пробіл («, »).
Якщо в гр. 26 зазначено код «610», у гр. 27 наводять назву джерела інформації з рекомендованого переліку, оприлюдненого ДПС

Відображення в додатку періодичних операцій

Якщо особливості окремих видів економічної діяльності припускають наявність договорів, які передбачають періодичні операції протягом звітного року, то в разі незмінності умов постачань та інших показників, що відображаються у графах 2 — 13, 16, 18, 19, 21 — 23, дані про такі операції показують в одному рядку сумарно.

При цьому у графі 14 відображають дату здійснення першої операції в серії періодичних операцій, а у графі 15 — дату здійснення останньої операції в серії періодичних операцій у звітному році.

Особливості заповнення додатка в разі групування контрольованих операцій

У додатку може наводитися узагальнена (згрупована) інформація щодо сукупності контрольованих операцій.

Це дозволено, по-перше, якщо для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» використано методи, передбачені пп. 39.3.1.2 — 39.3.1.5 ПКУ (див. п. 6 розд. І Порядку №8):

— ціни перепродажу;

— «витрати плюс»;

— чистого прибутку;

— розподілення прибутку.

По-друге, це дозволено щодо контрольованих операцій, які мають однакові умови постачань та інші показники цих контрольованих операцій, що відображаються у графах 2 — 6, 9 — 11, 21, 22 розділу «Відомості про контрольовані операції» додатка.

Особливості заповнення граф додатка в разі групування операцій:

— гр. 14 — зазначають загальну кількість предметів сукупності контрольованих операцій, відображених в одному рядку розділу «Відомості про контрольовані операції» додатка;

— гр. 20 — зазначають загальну вартість сукупності контрольованих операцій, відображених у одному рядку розділу «Відомості про контрольовані операції» додатка;

— гр. 23 — зазначають цифрове значення загального показника рентабельності для всієї сукупності контрольованих операцій;

— графи 7, 8, 12, 13, 16 не заповнюють.

Якщо показник рентабельності обчислюють для сукупності контрольованих операцій, здійснених платником протягом року, але правила групування не дозволяють відобразити інформацію про таке групування одним рядком, відповідний показник рентабельності (гр. 22) та його цифрове значення (гр. 23) зазначають у кожному з рядків, які відображають сукупність таких операцій.

Заповнення Інформації про пов’язаних осіб

Ця Інформація є додатком до додатка. Подають, якщо у розділі «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» додатка в рядку «Код(и) ознак(и) пов’язаності особи» наведено коди, крім кодів 512 — 515 та 517, 518, 524. Тобто якщо наведено ці останні, Інформацію до додатка не складають і не подають.

Загалом особливості заповнення такої Інформації зрозумілі з назв відповідних граф. Але окремі нюанси наведемо в таблиці 2.

Таблиця 2

Окремі нюанси заповнення Інформації про пов’язаних осіб

Код Графа Заповнення
501 «Особа, яка безпосередньо та/або опосередковано (через пов’язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юридичної особи…» Знак «х» у графі відповідної особи
«Розмір володіння корпоративними правами: всього/безпосередньо/опосередковано» Цифрове значення розміру володіння корпоративними правами у відсотках із точністю до другого знака після коми.
У разі опосередкованого володіння зазначають інформацію про всіх осіб, через яких здійснюється опосередковане володіння корпоративними правами
502, 511 «Розмір володіння корпоративними правами: всього/безпосередньо/опосередковано»
505 Усі графи Зазначають інформацію про всіх фізосіб, які одночасно входять (входили) до складу колегіального виконавчого органу та/або наглядової ради платника та його контрагента
506 «власник/особа, уповноважена власником» Знак «х» у графі відповідної особи
507 «платник/контрагент»
510, 516
«сума всіх кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги, наданих/отриманих особою…» та «сума власного капіталу особи, яка отримала кредит (позику), поворотну фінансову допомогу…» Проставляють відповідні грошові показники
523 «ознака згідно підпункту «в)» підпункту 14.1.159…» Наводять ознаку на момент здійснення контрольованої операції

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • ДК 011-96 — Класифікатор системи позначень одиниць вимірювання та обліку ДК 011-96, затверджений наказом Держстандарту від 09.01.1997 р. №8.
  • КЗЕП — Класифікація зовнішньоекономічних послуг (КЗЕП), затверджена наказом Держстату від 27.02.2013 р. №69.
  • Класифікатор №34 — Класифікатор іноземних валют та банківських металів, затверджений постановою Правління НБУ від 04.02.1998 р. №34.
  • Інкотермс — Правила використання внутрішніх та міжнародних торгових термінів Інкотермс 2020, прийняті Міжнародною торговою палатою і введені в дію з 01.01.2020 р.
  • Наказ №19 — Наказ Мінфіну від 18.01.2022 р. №19 «Про затвердження Порядків встановлення відповідності умов контрольованої операції щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки»».
  • Перелік №32 — Перелік кодів країн світу для статистичних цілей, затверджений наказом Держстату від 08.01.2020 р. №32.
  • Перелік №480 — Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи, затверджений постановою КМУ від 04.07.2017 р. №480.
  • Перелік №1045 — Перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, затверджений постановою КМУ від 27.12.2017 р. №1045.
  • Порядок №8 — Порядок складання Звіту про контрольовані операції, затверджений наказом Мінфіну від 18.01.2016 р. №8.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру