Лист Державної податкової служби України від 26.05.2021 р. №551/2/99-00-04-03-03-02
Щодо оподаткування доходу фізособи, отриманого за продану сільгосппродукцію
Суттєво. Якщо продавець сільгосппродукції надає юрособі копію довідки ф. №3ДФ, така юрособа не утримує ПДФО та ВЗ з доходів, що виплачуються за придбану сільгосппродукцію.
! Закупівельникам сільгосппродукції у фізосіб
Державна податкова служба України розглянула звернення і в межах компетенції повідомляє.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі — Кодекс), відповідно до пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України (далі — ЗКУ) для ведення:
садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.
Якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок, зазначених в абзацах другому та третьому пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки.
Порядок видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок за формою №3ДФ затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 р. №32 (далі — Порядок).
Порядок визначає механізм видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок (далі — довідка), наданих їй у розмірах, встановлених ЗКУ, що відповідно до Кодексу є підставою для невключення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на цих земельних ділянках.
Зауважуємо, що ст. 121 ЗКУ визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.
Згідно з п. 2 Порядку довідка безоплатно видається сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п'яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.
Довідка видається особисто власнику сільськогосподарської продукції, якщо сільськогосподарська продукція вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених ЗКУ.
Довідка надається на підставі відомостей з Державного земельного кадастру (за наявності).
Перелік обов'язкових реквізитів, які відображаються у довідці, визначено п. 3 Порядку.
Також відповідно до пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Таким чином, якщо продавець сільськогосподарської продукції надає юридичній особі копію довідки, то така особа як податковий агент з урахуванням норм пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу не утримує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із доходів, що виплачуються за придбану сільськогосподарську продукцію.
Якщо розміри земельних ділянок перевищують норми, встановлені ЗКУ, то такі доходи оподатковуються на загальних підставах.
Відповідно до пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу) до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку — фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. №4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 р. №773) (далі — Порядок №4).
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку до Порядку №4, доходи від продажу сільськогосподарської продукції, крім продукції тваринництва, у додатку 4ДФ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску відображаються під ознакою доходу «148».
В. о. голови Є. ОЛЕЙНIКОВ