Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 20.09.2021 р. №3488/IПК/99-00-21-02-02-06
Щодо норм списання палива і мастильних матеріалів
Суттєво. Якщо Наказом №43 для певної моделі авто не встановлені норми, слід звернутися до ДП «ДержавтотрансНДIпроект» для розроблення тимчасових індивідуальних норм.
! Платникам податку на прибуток — власникам авто
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо норм списання палива і мастильних матеріалів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ є платником податку на прибуток на загальних підставах та є платником ПДВ. Основним видом економічної діяльності є «Діяльність у сфері права» (код 69.10 за КВЕД ДК 009:2010).
ТОВ повідомляє, що має на балансі легковий автомобіль Nissan відповідної моделі 2021 року випуску. Норм витрат палива і мастильних матеріалів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 10.02.1998 р. №43 (далі — Наказ №43), на вищезазначений транспортний засіб немає.
При цьому зазначений автомобіль має істотні конструктивні відмінності та відрізняється від базової моделі, що виключає можливість застосування тимчасової лінійної норми витрат палива відповідно до пп. 2.1.1 п. 2.1 розд. 2 Наказу №43.
Як зазначає платник, з метою запровадження режиму економії і раціонального використання паливно-мастильних матеріалів (далі — ПММ) на підприємстві, враховуючи неможливість застосування Наказу №43, платник планує скористатися можливістю встановлення власних норм, спираючись на інформацію від заводу-виробника.
У запиті заявника поставлено питання:
Чи має право ТОВ розробити власні форми документів, які встановлюватимуть норми витрат ПММ, базуючись на нормах, визначених заводом-виробником у технічній документації на відповідний транспортний засіб, з урахуванням усіх технічних характеристик авто, експлуатаційних норм та інших факторів?
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 розділу II Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).
Як прописано в преамбулі (розділ «Загальні положення») Наказу №43, норми витрат палива на автомобільному транспорті призначені для планування потреб підприємств, організацій та установ, контролю за їх витратами, ведення звітності, запровадження режиму економії та раціонального використання нафтопродуктів, а також можуть застосовуватися для розроблення питомих норм витрат палива.
При цьому, якщо модель автомобіля не має істотних конструктивних відмінностей (модель двигуна та конструкція трансмісії) і не відрізняється від базової моделі спорядженою масою та габаритними розмірами, тимчасову лінійну норму витрати палива встановлюють у тому самому розмірі, що й для базової моделі (пп. 2.1.1 п. 2.1 розд. 2 Наказу №43).
Якщо автомобіль усе ж має істотні конструктивні відмінності від інших моделей і норма витрат палива для такої моделі авто не включена до Наказу №43, то під час визначення норм витрат палива варто керуватися пп. 2.1.5 п. 2.1 розд. 2 Наказу №43.
Зокрема, згідно із цією нормою для нових моделей (модифікацій) автомобілів та автомобілів оригінальної конструкції, що не увійшли до цього документа, обладнання, що встановлюється на колісних транспортних засобах, технологічних машин і механізмів, автомобілів при виконанні спеціальної роботи або здійсненні перевезень у специфічних умовах експлуатації, виконанні технологічних операцій встановлюються тимчасові та тимчасові індивідуальні, базові, базові лінійні та диференційовані норми витрат палива з уточненням, за необхідності, коефіцієнтів їх коригування, які розробляються головним інститутом Міністерства інфраструктури України ДержавтотрансНДIпроектом за заявками заводів-виробників чи підприємств — власників автомобілів на договірних засадах.
Тобто для отримання таких норм потрібно звернутися до ДП «ДержавтотрансНДIпроект» з відповідною заявкою. Форма такої заявки на розроблення наведена в додатку Д до Наказу №43.
Тимчасові індивідуальні норми є чинними для конкретного підприємства (суб'єкта господарювання), що замовило їх розроблення для використання у період апробації в певному регіоні та умовах експлуатації транспортних засобів (обладнання), без права поширення на транспортні засоби (обладнання) інших підприємств, організацій (суб'єктів господарювання), у тому числі суб'єктів господарювання, які входять до складу однієї установи, відомства тощо (абзац другий пп. 2.1.5 п. 2.1 розд. 2 Наказу №43).
Отже, якщо Наказом №43 для певної моделі авто не встановлені норми, слід звернутися до ДП «ДержавтотрансНДIпроект» для розроблення тимчасових індивідуальних норм.
У разі якщо модель автомобіля не має істотних конструктивних відмінностей (модель двигуна та конструкція трансмісії) і не відрізняється від базової моделі спорядженою масою та габаритними розмірами, платник може встановити тимчасову лінійну норму витрат палива у тому самому розмірі, що й для базової моделі, засвідчивши це у відповідному розпорядчому документі підприємства.
Iндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).