Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 03.09.2021 р. №3306/IПК/99-00-04-03-03-09
Щодо оподаткування доходу у вигляді різниці між ціною акцій на день укладання договору та ціною акцій на день фактичного придбання акцій (витяг)
Суттєво. Якщо фізособа-резидент придбаває акції в юрособи-нерезидента за ціною, нижчою від ринкової, то дохід у вигляді різниці включається до загального оподатковуваного доходу фізособи як іноземний дохід.
! Фізособам-резидентам
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу у вигляді різниці між ціною акцій на день укладання договору та ціною акцій на день фактичного придбання акцій і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків, який планує укласти з юридичною особою — нерезидентом договір на придбання акцій у майбутньому за визначеною на день укладення договору ціною акцій, просить надати консультацію щодо оподаткування доходу у вигляді різниці між ціною акцій на день укладання договору та ціною акцій на день фактичного придбання акцій. <...>
Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.
У разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку — отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім доходів, визначених пп. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, що оподатковуються за ставкою, визначеною пп. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, крім прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 Кодексу, та крім прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу (пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).
Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 — 167.5 цієї статті).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Так, відповідно до пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Враховуючи викладене, у разі якщо фізичною особою — резидентом планується укладання договору на придбання акцій з юридичною особою — нерезидентом за ціною, яка визначена у договорі, але ринкова вартість цих акцій є більшою, то дохід у вигляді суми різниці включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як іноземний дохід з відповідним оподаткуванням. <...>