Чи можна працівника, якому надали відпустку без збереження заробітної плати на період карантину, відкликати з такої відпустки?
Мінсоцполітики в листі від 17.10.2016 р. №576/13/116-16 (див. «ДК» №46/2016) надало роз'яснення щодо відкликання працівника з відпустки.
Законом про відпустки1 встановлено державні гарантії щодо права на відпустки, визначення умов, тривалості і порядку надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.
1 Закон України від 15.11.96 р. №504/96-ВР «Про відпустки».
Законом передбачено відкликання працівника лише зі щорічної відпустки.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону про відпустки відкликання зі щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства з додержанням вимог частини першої цієї статті та в інших випадках, передбачених законодавством. У разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.
Відкликання працівника, навіть за його згодою, з інших видів відпусток, у тому числі й відпустки без збереження заробітної плати, не передбачено.
На нашу думку, в такому разі працівник має написати та подати роботодавцеві заяву з проханням перервати його «карантинну» відпустку без збереження зарплати та дозволити стати до роботи. А роботодавець на її підставі видасть наказ про переривання відпустки, яку було надано на час карантину.
Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»