Iндивідуальна податкова консультація Головного управління ДПС у Київській області від 01.07.2020 р. №2624/8/IПК/10-36-04-01
Щодо порядку формування податкового кредиту за рахунок податкових накладних, що не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних
Суттєво. Якщо продавець не реєструє ПН, бо на його рахунки накладено арешти, все, що може зробити покупець, — це додати до декларації з ПДВ за звітний період заяву зі скаргою на такого продавця.
! Платникам ПДВ
Головне управління Державної податкової служби у Київській області розглянуло звернення щодо порядку формування податкового кредиту за рахунок податкових накладних, що не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, підприємством придбано об'єкти нерухомого майна на електронних торгах, проте постачальник не має можливості здійснити реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, оскільки на рахунки постачальника накладено арешти.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Абзацом першим пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку — продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (абзац перший пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).
Обов'язковість реєстрації всіх податкових накладних платниками ПДВ — продавцями в ЄРПН передбачено пунктом 11 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Абзацом другим пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відсутність факту реєстрації платником податку — продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, зазначеної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період (абзац двадцять другий пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).
Згідно з пунктом 198.2 статті 198 розділу V ПКУ датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 розділу V ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, на підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.
Отже, лише після фактичної реєстрації платником податку — постачальником податкової накладної в ЄРПН така накладна дає право покупцю на включення сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту. Суми ПДВ на підставі несвоєчасно зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних можуть бути включені до складу податкового кредиту починаючи зі звітного періоду, в якому така податкова накладна зареєстрована, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення такої податкової накладної.
При цьому у разі порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних покупець товарів/послуг має право додати до податкової декларації з ПДВ за звітний період заяву зі скаргою на такого продавця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг (пункт 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.