• Посилання скопійовано

Коментар

До індивідуальної податкової консультації Головного управління ДПС у Київській області від 01.07.2020 р. №2624/8/IПК/10-36-04-01

На дату виникнення ПЗ з ПДВ платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Така вимога встановлена абз. 1 п. 201.1 ПКУ.

При цьому обов'язковість реєстрації в ЄРПН всіх податкових накладних платниками ПДВ — продавцями передбачено п. 11 підрозділу 2 розд. XX ПКУ.

Тобто винятків щодо можливості нереєстрації ПН у разі арешту рахунків (або з інших підстав) не передбачено.

Своєю чергою, податківці у коментованій IПК наголошують, що відсутність факту реєстрації продавцем (платником ПДВ) податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту. Незважаючи на те, що постачальник не мав змоги зареєструвати таку ПН через арешт рахунків.

Водночас податківці зазначають, що нереєстрація ПН не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, наведеної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Таким чином, якщо продавець через арешт рахунків не мав змоги зареєструвати ПН, то покупець не має права на ПК за такою операцією, а от за постачальником зберігається його обов'язок відобразити цю суму у своїх податкових зобов'язаннях.

Лише після фактичної реєстрації постачальником податкової накладної в ЄРПН така накладна дає право покупцю на включення сум ПДВ, зазначених в ній, до податкового кредиту.

Але і тут не обійшлось без «нюансів». Якщо така ПН буде зареєстрована з порушенням строків реєстрації, то суми ПДВ, зазначені у ній, можуть бути включені до податкового кредиту покупця починаючи зі звітного періоду, в якому така податкова накладна зареєстрована, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних.

Що може вдіяти покупець? У разі порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних покупець має право додати до декларації з ПДВ за звітний період заяву зі скаргою на такого продавця.

До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням, або копії первинних документів, що підтверджують факт отримання товарів/послуг.

Проте, на жаль, подання такої заяви однаково не дасть покупцю права на ПК за незареєстрованою ПН.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру