У серпні банк помилково двічі списав комісію за здійснення платежу. Повернення відбувається у жовтні. На момент списання комісії підприємство перебувало на загальній системі оподаткування, а у періоді повернення вже стало платником ЄП. Чи потрібно включати суму повернення до доходу? Як обліковувати такі суми?
Єдиний податок
Згідно з пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку — юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.
При цьому, як зазначено у пп. 5 п. 292.11 ПКУ, до складу доходу платника ЄП не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) — платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
Таким чином, вважаємо, що сума повернутої комісії банку, що була помилково списана з рахунку, не включається до складу доходів платника єдиного податку.
Бухоблік
В Iнструкції №291 передбачено, що загальногосподарські витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням підприємства, відображаються на рахунку 92 «Адміністративні витрати». Позаяк банк на суму комісії акти виконаних робіт не надає, то зазвичай така комісія банку відразу списується на витрати бухгалтерським записом: Д-т 92 К-т 311 — на дату списання комісії з банківського рахунку.
Зокрема, за дебетом рахунку 92 відображається сума визнаних адміністративних витрат, за кредитом рахунку 92 — її списання на рахунок 79 «Фінансові результати». Кореспонденції за кредитом рахунку 92 та іншими рахунками Iнструкція №291 не передбачає. Тому отримання поверненої банком на поточний рахунок помилково стягнутої комісії відображається як збільшення доходу на дату такого повернення: Д-т 311 К-т 719.
Проте враховуючи, що підприємство є платником єдиного податку, то для уникнення зайвих питань від податківців вважаємо, що суму помилково утриманої банківської комісії слід відображати в обліку записом: Д-т 377 К-т 311. Відповідно, її повернення в обліку буде відображено бухгалтерським записом: Д-т 311 К-т 377.
За такого підходу підприємство уникає викривлення нарахування сум доходів та витрат, а також фігурування такої суми у складі доходів підприємства.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»