Iндивідуальна податкова консультація Головного управління ДФС у Закарпатській області від 23.05.2019 р. №2335/IПК/07-16-12-01-10
Про порядок оподаткування ПДВ та податком на прибуток (витяг)
Суттєво. ДФС розцінює відшкодування збитків як компенсацію вартості майна та вимагає включати ці кошти до бази оподаткування ПДВ й оподатковувати на загальних підставах із нарахуванням податкових зобов'язань з ПДВ.
! Платникам ПДВ і податку на прибуток
Головне управління ДФС у Закарпатській області розглянуло звернення платника про отримання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування податком на додану вартість та податком на прибуток операцій з відшкодування збитків та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — Податковий кодекс), повідомляє.
Умови і порядок відшкодування збитків у господарській сфері визначено главою 25 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року №436-IV, зі змінами і доповненнями (далі — Господарський кодекс).
Відповідно до пункту 1 статті 226 Господарського кодексу учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі, якщо збитків завдано іншим суб'єктам, — зобов'язаний відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу.
Згідно з підпунктами «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 Податкового кодексу розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 188.1 статті 188 Податкового кодексу визначено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Враховуючи викладене, кошти, що надходять платнику ПДВ на його банківський рахунок як відшкодування збитків, розцінюються як компенсація вартості майна та відповідно включаються до бази оподаткування ПДВ і підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах з нарахуванням податкових зобов'язань з ПДВ.
Щодо визначення об'єкта оподаткування з податку на прибуток та документального оформлення операцій з відшкодування понесених збитків у зв'язку з розірванням договорів.
Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Податкового кодексу.
Отже, господарські операції платників податку (зокрема: визначення доходів та витрат на суми понесених збитків у зв'язку з розірванням договорів) відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування з подальшим його коригуванням.
<...>
Таким чином, з питання порядку формування в бухгалтерському обліку доходів та витрат за операціями із відшкодування понесених збитків у зв'язку з розірванням договорів та документів, необхідних для їх підтвердження, доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.
<...>