Лист НБУ від 10.05.2019 р. №57-0007/24815
Щодо строку повернення помилково зарахованих коштів на рахунок неналежного отримувача
Суттєво. Нацбанк не дав прямої відповіді на запитання «ДК», протягом якого часу неналежний отримувач повинен повернути помилково зараховані на рахунок кошти.
! СГ
Національний банк України розглянув лист Українського бухгалтерського тижневика «Дебет-Кредит» від 01.04.2019 р. №14-К стосовно строку повернення помилково зарахованих коштів на рахунок неналежного отримувача та повідомляє таке.
Відповідно до пункту 33.2 статті 33 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі — Закон про переказ) платник несе відповідальність за відповідність інформації, зазначеної ним у документі на переказ, суті операції, щодо якої здійснюється цей переказ.
Пунктом 32.3 статті 32 Закону про переказ передбачено, що банки зобов'язані виконувати доручення клієнтів, що містяться в документах на переказ, відповідно до реквізитів цих документів та з урахуванням положень, установлених пунктом 22.6 статті 22 цього Закону.
Згідно з пунктом 22.6 статті 22 Закону про переказ обслуговуючий отримувача банк у розрахунковому документі зобов'язаний перевірити відповідність номера рахунку отримувача та коду юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України/реєстраційним (обліковим) номером платника податків/реєстраційним номером облікової картки платника податків — фізичної особи (серії та номера паспорта, якщо фізична особа відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та має відмітку в паспорті) і зараховувати кошти на рахунок отримувача лише в разі їх збігу.
Зазначаємо, що Закон про переказ встановлює строк та визначає порядок повернення помилково зарахованих коштів на рахунок неналежного отримувача, що стався з вини банку.
Відповідно до пункту 1.19 глави I Iнструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. №22, платники й отримувачі коштів здійснюють контроль за своєчасним проведенням розрахунків та розглядають претензії, що виникли, без участі банку.
Також повідомляємо, що Указ Президента України від 16 березня 1995 року №227/95 «Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України» припинив дію згідно із Законом України «Про валюту і валютні операції».
Заступник директора Департаменту платіжних систем
та інноваційного розвитку — начальник управління Н. ЛАПКО