Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 14.05.2019 р. №2141/6/99-99-14-05-01-15/IПК
Щодо надання податкової консультації
Суттєво. Нескладання акта про видачу коштів при поверненні товару на суму понад 100 грн не порушує вимог Закону про РРО, але порушує вимоги Порядку №547.
! СГ, які застосовують РРО
Державна фіскальна служба України розглянула лист ТОВ щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) повідомляє.
Щодо складання акта про видачу коштів, у разі якщо повернення коштів здійснюється на картку (питання 1)
Пунктом 8 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО), що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. №547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 р. за №918/29048 (далі — Порядок №547), визначено, що якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).
Такий самий акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку. В акті зазначаються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії суб'єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб'єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти підклеюються до останньої сторінки відповідної КОРО.
Враховуючи зазначене, при поверненні коштів відповідно до вимог п. 8 розділу III Порядку №547, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару.
Чи не буде вважатися порушенням встановленого порядку проведення розрахунків нескладання акта про видачу коштів за повернення коштів (питання 2)
Статтею 2 Закону №265 визначено, що розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Пунктом 2 ст. 3 передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формах (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Iнтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Враховуючи зазначене, суб'єкт господарювання відповідно до п. 2 ст. 3 Закону №265 при поверненні товару має видати відповідний розрахунковий документ, роздрукований на РРО, та відповідно до п. 8 розділу III Порядку №547 скласти акт про видачу коштів, якщо така сума повернення перевищує 100 гривень.
Водночас повідомляємо, що нескладання акта про видачу коштів не порушує вимоги Закону №265 у частині порядку проведення розрахунків, але порушує вимоги, визначені п. 8 розділу III Порядку №547 щодо застосування РРО, який розроблено на вимогу ст. 7 Закону №265.