• Посилання скопійовано

Придбання корпоративних прав

Товариство придбало частку в СК (100%) у розмірі 1,5 млн грн за ціною 100 тис. грн. Як відобразити цю операцію в обліку?

Придбані підприємством корпоративні права іншої юрособи вважаються фінансовими інвестиціями.

Фінансові інвестиції

Фінансові інвестиції — це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигід для інвестора.

Пункт 4 П(С)БО 13

Бухоблік

Підприємство-інвестор самостійно обирає метод оцінки фінансових інвестицій на дату балансу залежно від мети придбання фінансових інвестицій та ступеня істотності впливу на діяльність підприємства, в яке інвестуються кошти. Згідно з п. 16 П(С)БО 12 фінансові інвестиції в асоційовані й дочірні підприємства обліковуються за методом участі в капіталі, крім випадків, наведених у п. 17 цього ж П(С)БО.

Асоційоване підприємство — це підприємство, на яке інвестор має суттєвий вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора (п. 4 П(С)БО 23).

А суттєвий вплив — це повноваження брати участь у прийнятті рішень з фінансової, господарської та комерційної політики об'єкта інвестування без здійснення контролю цієї політики (п. 3 П(С)БО 12). Свідченнями суттєвого впливу, зокрема, можуть бути:

1) володіння 20% або більше акцій (СК) підприємства;

2) представництво в раді директорів або аналогічному керівному органі підприємства;

3) участь у прийнятті рішень;

4) взаємообмін управлінським персоналом;

5) забезпечення підприємства необхідною техніко-економічною інформацією.

За умовами запитання, підприємство-інвестор має обліковувати придбані фінінвестиції за методом участі в капіталі, адже придбаває 100% в СК, тобто має суттєвий вплив на підприємство.

Субрахунок 141 «Iнвестиції пов'язаним сторонам за методом участі в капіталі» застосовується, якщо інвестор щодо емітента є асоційованим чи дочірнім підприємством. Субрахунок 142 «Iнші інвестиції пов'язаним сторонам» — якщо частка інвестора менша за 20% СК емітента, але підприємства є пов'язаними особами. Субрахунок 143 «Iнвестиції непов'язаним сторонам» — в усіх інших випадках. У наведеному випадку слід обрати субрахунок 141.

Первісна оцінка інвестиції

Спочатку фінансова інвестиція оцінюється в обліку інвестора за собівартістю, яка згідно з п. 4 П(С)БО 12 складається з: ціни її придбання; комісійних винагород; мита; податків, зборів; обов'язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінансової інвестиції.

Таким чином, на дату оприбуткування фінінвестиції в обліку підприємства-покупця 100% частки СК її слід відобразити за собівартістю, тобто за 100 тис. грн (за умови що не було інших витрат, пов'язаних із її придбанням, які перераховані вище) (Д-т 141 К-т 685 — визнання інвестиції в обліку за вартістю 100 тис. грн, Д-т 685 К-т 311 — оплата інвестиції в сумі 100 тис. грн).

Розмір СК об'єкта інвестування (1,5 млн) не впливає на облік придбання корпоративних прав у інвестора.

Оцінка інвестицій на дату балансу

Фінансові інвестиції в асоційовані підприємства на дату балансу відображаються за вартістю, визначеною за методом участі в капіталі (п. 11 П(С)БО 12), крім випадків, наведених у п. 17 та 22 П(С)БО 12. Правила визначення вартості за методом участі в капіталі розглянуті у п. 12 П(С)БО 12.

Фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.

Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за звітний період, із включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталі. Одночасно балансова вартість фінансових інвестицій зменшується на суму визнаних дивідендів від об'єкта інвестування.

Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на частку інвестора в сумі зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування за звітний період (крім змін за рахунок чистого прибутку (збитку) із включенням (виключенням) цієї суми до іншого додаткового капіталу інвестора або до додаткового вкладеного капіталу (якщо величина власного капіталу об'єкта інвестування змінилася внаслідок розміщення (викупу) акцій (часток), що привело до виникнення (зменшення) емісійного доходу об'єкта інвестування). Якщо сума зменшення частки капіталу інвестора в сумі зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування (крім змін за рахунок чистого збитку) більша від іншого додаткового капіталу або додаткового вкладеного капіталу інвестора (якщо величина власного капіталу об'єкта інвестування зменшилася внаслідок викупу акцій (часток), що призвело до зменшення емісійного доходу об'єкта інвестування), то на таку різницю зменшується (збільшується) нерозподілений прибуток (непокритий збиток).

Балансова вартість інвестицій в асоційоване підприємство зменшується на суму зменшення корисності інвестиції.

Зменшення балансової вартості фінінвестицій відображається в бухобліку тільки на суму, що не призводить до від'ємного значення вартості фінінвестицій. Фінінвестиції, що внаслідок зменшення їх балансової вартості досягають нульової вартості, відображаються в бухобліку у складі фінінвестицій за нульовою вартістю.

Таким чином, П(С)БО 12 вимагає від власника фінінвестицій, облік яких ведеться за методом участі в капіталі, коригувати балансову вартість інвестиції відповідно до зміни частки інвестора в чистих активах об'єкта інвестування на дату балансу, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.

Як вираховується вартість інвестиції на дату балансу, яка обліковується за методом участі в капіталі, та які при цьому слід робити проведення, наочно продемонстровано у додатку 2 до П(С)БО 12.

Податок на додану вартість

За пп. 196.1.1 ПКУ операція з внесення фінінвестицій у вигляді внеску до статутного капіталу підприємства не є об'єктом оподаткування ПДВ.

Бухгалтерські проведення

1) Д-т 141 «Iнвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі» К-т 721 «Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства» — на суму збільшення балансової вартості інвестиції на дату балансу на частку інвестора в пропорційній сумі чистого прибутку;

2) Д-т 961 «Втрати від інвестицій в асоційовані підприємства» К-т 141 «Iнвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі» — якщо балансова вартість фінансових інвестицій на дату балансу підлягає зменшенню на частку інвестора в сумі чистого збитку асоційованого підприємства.

Податок на прибуток

Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій, визначено ст. 140 ПКУ. Так, фінрезультат до оподаткування:

— зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників податку на прибуток (пп. 140.4.1 ПКУ);

— збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації (пп. 140.5.3 ПКУ).

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру