• Посилання скопійовано

Закон №2628: зміни для платників ЄП

Зміни, внесені до ПКУ Законом №2628, трохи стосуються і платників ЄП. Пропонуємо ознайомитися, чого слід очікувати у новому році платникам ЄП — фізособам, які торгують алкоголем, продають медпрепарати, а також платникам четвертої групи.

Насамперед слід звернути увагу на уточнення, внесені до ст. 10 ПКУ. Вони косметичні (змінилася лише нумерація пунктів цієї статті — замість подвійної згадки п. 10.2 ПКУ, яка була помилковою, норма щодо ЄП отримала номер 10.2-1 ПКУ).

Тож, як і раніше, місцеві ради обов'язково встановлюють фіксований розмір єдиного податку (що передбачено і п. 293.2 ПКУ), і це стосується лише ставок, яким ПКУ встановлює максимальний розмір. А це ставки для підприємців — платників ЄП 1-ї — 2-ї груп.

ПКУ передбачено, що максимальний розмір ставки ЄП становить:

1) для першої групи — у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;

2) для другої групи — у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Отже, враховуючи норми Закону про Держбюджет-2019, максимальна сума ЄП для таких підприємців у 2019 р. становитиме 192,10 грн (1 група) та 834,60 грн (2 група). А ось фактичну суму ЄП на території кожної територіальної громади України встановлюватиме її місцева рада.

Застосування РРО

Невтішна новина для підприємців — платників ЄП, які здійснюють продаж лікарських засобів та виробів медичного призначення, — внесено зміни до п. 296.10 ПКУ.

Цей пункт висуває вимоги, за дотримання яких можна не використовувати РРО. Але він також містить виняток, який тепер стосується і тих «єдинників», які торгують ліками. Їм з 01.01.2019 р. доведеться застосовувати РРО!

При цьому відмова від спрощеної системи оподаткування не звільнить їх від застосування РРО. Отже, РРО вони будуть застосовувати в будь-якому разі — просто матимуть вибір, який податок зі своїх доходів сплачувати: ПДФО чи ЄП.

Увага! За оновленим п. 296.10 ПКУ, незважаючи на обсяг річного доходу, підприємці — платники ЄП 1-ї — 4-ї груп застосовують РРО при продажу не лише технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а й лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Вироби медичного призначення (медичні вироби) – будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, призначені для діагностики, лікування, профілактики організму людини та (або) забезпечення таких процесів.

Лікарський засіб – будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.

Зверніть увагу: перелік медичних товарів уточнюється зміненою ст. 2 Закону про РРО. А з терміном «лікарські засоби» можна ознайомитись у Законі «Про лікарські засоби».

Підприємці: роздрібний продаж алкоголю

Позитивні зміни вносяться до пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ. Ця норма встановлює обмеження щодо застосування спрощеної системи оподаткування при здійсненні операцій з алкогольними напоями. Але вона також містить низку винятків.

За оновленою редакцією пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ з 2019 року обрати спрощену систему оподаткування першої — третьої групи можуть підприємці, які не лише здійснюють роздрібний продаж пива та столових вин, а й продають уроздріб сидр, перрі (без додання спирту).

Відповідно до ст. 11 Закону №481, виноробна продукція, у тому числі сидр і перрі (без додання спирту), підлягає маркуванню.

Тож визначити належність такої продукції нескладно.

Отже, для фізосіб — платників ЄП розширено перелік алкогольних напоїв, якими вони зможуть торгувати з 01.01.2019 р.! Але нагадаємо: у цьому разі, враховуючи вимоги законодавства, слід застосовувати РРО та мати ліцензію.

Для чого такі уточнення? Тому що сидр — це окремий алкогольний продукт, а не різновид вина. Ототожнювати сидр зі столовим вином не можна. Саме тому підприємці, які торгували сидром, не мали права перебувати на спрощеній системі.

А ті з них, хто був «єдинником» і торгував уроздріб столовим вином, не отримували для цього ліцензії (додатково див. IПК від 26.06.2018 р. №2855/6/99-95-42-03-15/IПК, «ДК» №29/2018). Водночас продавати сидр можна лише за ліцензією (додатково див. IПК ГУ ДФС у Вінницькій області від 08.08.2018 №3476/IПК/02-32-40-01).

СГ, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, мають право продавати сидр та перрі (без додання спирту) без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі цими алкогольними напоями. Ліцензія на алкоголь видається на кожний окремий, зазначений в ліцензії, РРО. А якщо підприємець торгує виключно сидром та перрі (без додання спирту), плата за ліцензію є значно меншою і видається на кожне місце торгівлі.

Продавцям пива та столових вин слід взяти до уваги ще таке. Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону про РРО, фізособа — платник ЄП має право не застосовувати РРО за умови відсутності продажу підакцизних товарів1. А це означає і зворотне: якщо підприємець торгує столовим вином та пивом, сидром та перрі, слід застосовувати РРО. I, звісно, проводити готівкові та карткові розрахунки за його допомогою не лише щодо алкогольних напоїв, а й щодо решти товарів/послуг.

1 Перелік алкогольних напоїв, що є підакцизними, див. у пп. 215.3.1 ПКУ.

Виноробство: зміни для 4-ї групи платників ЄП

Пункт 291.5-1 ПКУ встановлює низку обмежень для сільськогосподарських товаровиробників, які не можуть перебувати на ЄП 4-ї групи. Але до нього теж вносяться зміни, які запрацюють з 01.01.2019 р.

Підпункт 291.5-1.2 ПКУ містить виняток: СГ може обрати четверту групу ЄП, якщо провадить діяльність з виробництва підакцизних товарів, але виключно виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 — 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства для виробництва готової продукції. Але при цьому не конкретизувалось, яка саме це продукція.

Зміни вносять уточнення, що до готової продукції належать вино виноградне, вино плодово-ягідне та/або напої медові, вироблені та розлиті у споживчу тару малими виробництвами виноробної продукції з виноматеріалів виключно власного виробництва (не придбаних), отриманих шляхом переробки плодів, ягід, винограду, меду власного виробництва.

Iндекс споживчих цін для 4-ї групи платників ЄП

Iндекс споживчих цін за 2015 та 2017 роки і далі вже до 2023-го року включно, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для потреб оподаткування єдиним податком четвертої групи, застосовується зі значенням 100 відсотків.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • Закон №481 — Закон України від 19.12.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
  • Закон №2628 — Закон України від 23.11.2018 р. №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».
  • Закон про РРО — Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
  • Закон про бюджет-2019 — Закон України від 23.11.2018 р. №2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік».

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру