• Посилання скопійовано

Щодо оподаткування доходів, одержаних від продажу товарів за договорами комісії, і ведення книги доходів при здійсненні комісійної торгівлі

Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 06.11.2018 р. №4707/П/99-99-13-01-02-14/IПК

Щодо оподаткування доходів, одержаних від продажу товарів за договорами комісії, і ведення книги доходів при здійсненні комісійної торгівлі

Суттєво. ДФСУ погодилася, що при заповненні декларації платника ЄП — ФОПа до доходу включається лише сума отриманої від комітента винагороди повіреного.

! Платникам ЄП 3-ї групи — комісіонерам

Державна фіскальна служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) про отримання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування доходів, одержаних від продажу товарів за договорами комісії, і ведення книги доходів при здійсненні комісійної торгівлі, повідомляє таке.

Відповідно до ст. 1011 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

При цьому комітент повинен виплатити комісіонерові плату в розмірі та порядку, встановлених у договорі комісії (ст. 1013 ЦКУ).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV ПКУ.

Відповідно до пп. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ на третій групі мають право перебувати фізичні особи — підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

Доходом для фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (пп. 292.1 ст. 292 ПКУ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Згідно з п. 291.6 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Поряд з цим п. 292.4 ст. 292 ПКУ передбачено, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Отже, у разі отримання комісіонером від комітента винагороди за реалізовані товари за договорами комісії до доходу такого платника включається сума отриманої винагороди.

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи — підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів (далі — Книга) шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів (пп. 296.1.2 п. 296.1 ст. 296 ПКУ).

Порядок ведення Книги затверджений наказом Міністерства фінансів України 19.06.2015 р. №579 (далі — Порядок №579).

Відповідно до вимог Порядку №579 фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку третьої групи відображають фактично отриману суму доходу та фактично понесених витрат від провадження діяльності. Дані Книги використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Пунктом 5 Порядку №579 визначено, що записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

У графах 2 — 6 Книги щоденно відображається дохід від провадження господарської діяльності, що оподатковується за ставками, встановленими відповідно до п. 293.2 та пп. 2 п. 293.3 ст. 293 ПКУ, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі (п. 6 Порядку).

При цьому у графі 2 Книги зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги, а у графі 3 — сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передоплати (п. 6 Порядку).

Враховуючи викладене, у день отримання фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку коштів від виконання робіт (послуг) за договорами комісії у книзі обліку доходів відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, за такими договорами.

При цьому при заповненні податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця до доходу включається сума отриманої від комітента винагороди повіреного (агента), відповідно до графи 6 Книги.

Водночас зазначаємо, що згідно з пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру