• Посилання скопійовано

Безпека праці в орендованому приміщенні

Коли приміщення, у якому працює СГ, є орендованим, у деяких орендарів (а подекуди і в орендодавців) виникає болюче запитання. Хто саме має витрачати кошти на те, щоб праця у такому приміщенні була безпечною? Хто відповідатиме за цю безпеку при перевірках різних державних органів?

Безпека працівників — обов'язок роботодавця!

Перша і найочевидніша відповідь на поставлені запитання містить у КЗпП. Створити для працівників безпечні умови праці — це обов'язок роботодавця (ким би він не був).

Здорові та безпечні умови праці:

— додержання правил і норм з техніки безпеки;

— необхідне освітлення, опалення, вентиляція приміщень;

— усунення шкідливих наслідків шуму, випромінювань, вібрації та інших факторів, які негативно впливають на здоров'я робітників, тощо.

Стаття 88 КЗпП

Але це ще не все. Відповідно до ст. 29 КЗпП, до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний, зокрема, проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Тобто самого лишень створення умов недостатньо, треба ще навчити працівників правильно ними користуватися.

Порядок проведення інструктажів з питань охорони праці на підприємстві визначено Положенням №15.

Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також учні, курсанти, слухачі та студенти під час трудового і професійного навчання проходять на підприємстві за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії (п. 3.1 Положення №15).

Відповідно до п. 5.1 Положення №15, посадові особи згідно з переліком (додаток 3 до Положення №15) проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, навчаються згідно з Типовими тематичним планом і програмою навчання з питань охорони праці посадових осіб (додаток 4 до Положення №15).

Відповідно до п. 6.1 Положення №15, працівники під час прийняття на роботу та періодично повинні проходити на підприємстві інструктаж з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.

Дехто, прочитавши це, тільки похитає головою: адже виконують ці норми не всі роботодавці. Хоча й повинні. А ще є і надзвичайні ситуації, і цивільна безпека (тренування з яких мають проводитися не лише з пересічними громадянами, а й на місцях їх роботи).

Відповідно до ст. 40 КЦЗУ, навчання працюючого населення дій у надзвичайних ситуаціях є обов'язковим і здійснюється в робочий час за кошти роботодавця за програмами підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, а також під час проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту.

Передбачається, що особи під час прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи проходять інструктаж з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях. Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, мають попередньо пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум). Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань цивільного захисту, зокрема з пожежної безпеки, забороняється.

Iнструктаж з особами за ЦПД законом не передбачено!

Зазначене вище стосується обов'язку роботодавця щодо працівників, які працюють за трудовими договорами. А як щодо тих, хто працює за договорами цивільно-правового характеру?

Враховуючи приписи п. 1.1 Положення №15 та ст. 40 КЦЗУ, обов'язковість проведення інструктажів з охорони праці, з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях не поширюється на осіб, залучених суб'єктом господарювання на умовах цивільно-правових та господарських договорів.

Отже, якщо у вас фізособи залучаються лише на підставі цивільно-правових договорів, організовувати проходження такого інструктажу і навчань не обов'язково.

Більшість роботодавців одразу зазначить, що немає матеріально-технічної бази на організацію подібних навчань. У такому разі навчання з охорони праці роботодавець може доручити стороннім організаціям — госпсуб'єктам, які надають такі послуги.

А госпсуб'єкт, який має намір проводити навчання з питань охорони праці працівників інших госпсуб'єктів, відповідно до п. 1.5 Положення №15, надає територіальному органу Держпраці декларацію відповідності його матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Має орендар працівників чи не має, — безпеки треба дотримуватися!

Відсутність працівників або їх наймання за цивільно-правовими договорами не означає, що фізособам та госпсуб'єктам, які орендують приміщення чи їх частину, не потрібно дотримуватись заходів з безпеки — йдеться не лише про охорону праці, а й про пожежну, санітарну, екологічну безпеку тощо.

Це стосується практично всіх орендарів нерухомого майна (його частини) — закладів громадського харчування, перукарень, салонів краси, офісних центрів, у разі найму підрядників (фізосіб, фізосіб-підприємців, юросіб) для виконання робіт різної складності, у т. ч. будівельних, електромонтажних та інших подібних робіт, виробничих, складських приміщень тощо.

Але орендодавець (власник, адміністратор, уповноважена особа) під час допуску на територію своєї нерухомості має обумовити дотримання заходів з безпеки безпосередньо у договорі оренди або за окремо розробленим положенням (інструкцією, пам'яткою, іншим документом) щодо таких заходів безпеки.

Як це відбувається у договорах оренди на практиці, покажемо на прикладах.

Приклад 1 При укладенні договорів оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності (де орендодавцем є територіальне відділення ФДМУ, а орендарем — госпсуб'єкт), у документі можна побачити таке: «...Орендар зобов'язується: забезпечувати збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване майно в належному стані, здійснювати заходи протипожежної безпеки, дотримання санітарних норм...».

Увага!

Обов'язок з проведення вступного та первинного інструктажів не стосується семінарів, конференцій, інших заходів масового/навчального/інформативного характеру. Хоча це не заборонено і може бути проведено добровільно.

Приклад 2 У Типовому договорі про передачу майна територіальної громади міста <...> в оренду до обов'язків орендаря-госпсуб'єкта віднесено, зокрема:

— забезпечення належного збереження, експлуатації і санітарного утримання об'єкта оренди, його обладнання, інвентарю та запобігання його пошкодженню і псуванню;

— при оренді підвальних приміщень дотримання правил експлуатації та ремонту інженерних комунікацій та вимог БНіП-11-104-76 щодо зберігання та складування матеріальних цінностей у підвальних приміщеннях, а також забезпечення їх захисту від аварій інженерних комунікацій;

— відповідно до вимог нормативно-правових актів з пожежної безпеки розроблення комплексних заходів щодо забезпечення пожежної безпеки об'єкта оренди;

— забезпечення додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежної безпеки;

— утримання у справному стані засобів протипожежного захисту і зв'язку, пожежної техніки, обладнання та інвентарю, унеможливлення їх використання не за призначенням;

— проведення розслідувань випадків пожеж та надання підприємству-балансоутримувачу відповідних документів розслідування.

Приклад 3 У договорі оренди офісного приміщення (торгові та офісні центри, адміністративні будівлі), де орендодавцем є власник (адміністратор), а орендарем — госпсуб'єкт, можуть бути прописані такі умови: «Орендар утримує орендоване майно в порядку, передбаченому санітарними нормами і протипожежними вимогами, установленими нормативними актам України, і несе відповідальність за їх дотримання. Орендар несе повну відповідальність за дотримання норм і правил охорони праці і протипожежної безпеки на орендованому об'єкті. Орендодавець має право перевіряти, але не частіше одного разу на місяць, орендоване майно на предмет його відповідності санітарним та протипожежним вимогам і зобов'язаний письмово повідомити орендаря про виявлені ним порушення та вимагати їх усунення. У разі недотримання орендарем санітарних норм і протипожежних вимог, унаслідок чого відповідними державними органами на орендодавця був накладений штраф та/чи інші стягнення, орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю суму штрафу та/чи інші втрати в повному обсязі...».

Приклад 4 Передаючи в оренду приміщення для закладу громадського харчування, у розділі «Умови експлуатації об'єкта оренди» орендодавець може прописати й таку умову: «Відповідальним за дотримання на об'єкті оренди норм пожежної та техногенної безпеки є орендар. Протягом 10 робочих днів з дати підписання сторонами акта приймання-передачі об'єкта оренди орендар зобов'язаний надати орендодавцю копію наказу про призначення відповідальних осіб за дотримання норм протипожежної безпеки та охорони праці, проведення інструктажів та навчання працівників...».

У цивільно-правових договорах з фізособами, як правило, при обумовленні вимог із забезпечення заходів безпеки праці обмежуються загальними фразами:

— дотримуватися належного режиму експлуатації майна згідно з технічною документацією, не допускати його пошкодження та знищення;

— під час експлуатації майна дотримуватися правил пожежної безпеки та техніки безпеки, а також санітарних правил та норм, передбачених законом заходів безпеки праці.

Наведені вище умови договорів цілком відповідають обов'язкам госпсуб'єктів у сфері цивільного захисту, прямо визначеним у ст. 20 КЦЗУ. Причому, як правило, орендарі (фізособи, ФОПи, юрособи) несуть відповідальність за безпеку саме перед орендодавцями. А вже останні — перед органами держнагляду (контролю).

Для запрошених осіб — вступний або первинний інструктаж від сторони, що приймає!

Як бути з працівниками чи фізособами, які прибули на підприємство тимчасово — на час проведення навчань/семінарів/конференцій, відряджених осіб, запрошених іноземців, учнів, студентів та інших?

Для таких випадків у п. 6.3, 6.4 Положення №15 передбачені вступний та первинний інструктажі.

Ми не виключаємо, що проведення заходів масового характеру може передбачати проведення інструктажу з питань охорони праці з боку їх організаторів чи сторони, що приймає. I в разі коли йдеться про приймання фізосіб на підставі цивільно-правових договорів (ми говоримо про семінари, конференції, круглі столи тощо), то такі договори можуть містити умови, аналогічні до наведених вище у прикладах.

Утім, подібні інструктажі можуть проводити роботодавці напередодні таких заходів масового характеру.

Нормативна база

  • КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. №322-VIII.
  • КЦЗУ — Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 р. №5403-VI.
  • Положення №15 — Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затверджене наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 р. №15.

Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру