• Посилання скопійовано

Реєстрація у ФСЗI після прийняття 8-го працівника

У вересні юрособа працевлаштувала 8-го працівника. Потім з'ясувалося, що в цьому випадку слід зареєструватися у Фонді, інакше — штраф. У законі прописано, що це робиться до 1 лютого наступного року. Чи слід розраховувати середньорічну кількість за рік у вересні? Які штрафи за прострочення реєстрації?

Роботодавці, кількість найманих працівників у яких становить 8 осіб та більше, відповідно до ст. 17, 18 Закону №875, зобов'язані:

— виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів (у т. ч. спеціальні робочі місця з необхідними для них умовами праці). Спеціальні робочі місця створюються роботодавцями, у разі необхідності, за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів або власним коштом (за рішенням місцевої ради);

— надавати Державній службі зайнятості (ДСЗ) інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів;

— звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у встановленому порядку.

Роботодавці, у яких кількість працівників за основним місцем становить 8 і більше осіб, зобов'язані зареєструватися у відділенні Фонду за місцем державної реєстрації до 1 лютого, що настає за роком створення чи збільшення кількості працівників (п. 3 Порядку №70).

Зверніть увагу! Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування роботодавцем інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Дата реєстрації у відділенні Фонду — це дата подання документів, у разі надсилання поштою — дата на поштовому штемпелі.

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізосіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості 1 робочого місця, відповідно до ст. 19 Закону №875.

Позаяк восьмого працівника було прийнято лише у вересні, то середньорічна чисельність штатних працівників буде меншою за 8 (8 людей пропрацювало менше півроку). Відповідно, нормативу щодо інвалідів за 2018 рік підприємство може не виконувати. Ніякі штрафні санкції не загрожуватимуть.

Проте воно повинне зареєструватися у Фонді в строк до 1 лютого 2019 року, виконувати норматив для 2019 року та подавати звітність.

Згідно з ч. 2 ст. 188-1 КУпАП невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізособою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання відділенням Фонду звіту тягнуть за собою накладення штрафу від 10 до 20 н. м. д. г.

Розмір санкцій за невиконання нормативу становить для роботодавців із середньообліковою чисельністю штатних працівників від 8 до 15 осіб половину середньорічної заробітної плати на підприємстві (ст. 20 Закону №875). Штраф за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів за звітний рік треба перерахувати Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, наступного за звітним.

Нормативна база

  • КУпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. №8073-X.
  • Закон №875 — Закон України від 21.03.91 р. №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
  • Порядок №70 — Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затверджений постановою КМУ від 31.01.2007 р. №70.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру