Фізособа-підприємець, платник ЄП 2-ї групи, має інтернет-магазин, отримує лише безготівкові платежі на банківський рахунок шляхом банківського переказу або оплати рахунків через касу чи термінал банку. Готівкові платежі не приймаються. Чи потрібен підприємцю РРО?
Відповідно до п. 296.10 ПКУ РРО не застосовуються ФОПами — платниками єдиного податку, зокрема II групи, незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу 1 млн гривень застосування РРО для такого платника ЄП є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з 1-го числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та триває у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника ЄП. ФОПи — платники ЄП, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, у разі здійснення готівкових розрахунків повинні будуть застосовувати РРО в обов'язковому порядку незалежно від обсягу доходу, отриманого від такого продажу. Перелік таких товарів затверджено постановою КМУ від 16.03.2017 р. № 231.
Таким чином, доти, доки дохід ФОПа протягом календарного року (а саме — з початку 2018 р., з початку 2019 р. і т. д.) не перевищує 1 млн грн, про форму розрахунків з покупцями можна не турбуватися.
Платежі можна приймати в межах 1 млн грн у будь-якій формі:
1) готівкові платежі;
2) безготівкові за допомогою POS-термінала (за окремим договором еквайрингу з банком);
3) безготівкові за допомогою інтернет-еквайрингу (за окремим договором інтернет-еквайрингу з банком);
4) безготівкові за допомогою банківського переказу, коли покупці здійснюють оплату шляхом самостійного ініціювання банківського переказу зі свого рахунку на рахунок продавця. Це також стосується ситуації, коли покупець самостійно здійснює переказ зі свого карткового банківського рахунку;
5) безготівкові для ФОПа — коли покупці сплачують готівкою на рахунок ФОПа через касу банку або банківський термінал.
Форми платежів, зазначені у перших трьох пунктах цього списку, є розрахунковими операціями відповідно до ст. 2 Закону про РРО1: «Розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця».
1 Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Після досягнення обсягу доходу з початку календарного року суми 1 млн грн потрібно:
1) або встановити РРО та застосовувати його у разі здійснення розрахункових операцій (це перші три пункти у зазначеному вище списку). У разі приймання платежів за формами, переліченими у п. 4 та 5 списку, проводити їх через РРО не потрібно;
2) або не здійснювати розрахункових операцій (перші три пункти у зазначеному вище списку) та застосовувати лише форми оплати, наведені у четвертому і п'ятому пунктах зазначеного списку. У цьому випадку встановлювати РРО не потрібно.
Випадкове здійснення розрахункової операції неможливе, бо:
— ФОП завжди може проконтролювати приймання платежів готівкою (до досягнення 1 млн приймати готівкові платежі, після досягнення — не приймати);
— якщо ФОП не укладатиме з банками договорів еквайрингу та інтернет-еквайрингу, покупці не матимуть можливості здійснити відповідні платежі.
За цих умов залишаються лише такі форми оплати, як банківський переказ, що ініціюється покупцем, а також оплата покупцем через каси банків та банківські термінали. Ці форми оплати не потребують застосування РРО.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»