Працівник надав касовий чек на придбання дизельного палива за готівку на суму 600 грн, у т. ч. ПДВ — 100 грн. Як відобразити ПК за цією операцією, якщо вона здійснена в межах госпдіяльності, а також якщо таке придбання здійснено для невиробничого використання? Обмеження в сумі чека (200 грн без ПДВ) стосуються одного постачальника за день чи всіх разом протягом одного дня?
Відповідно до пп. «б» п. 201.11 ПКУ, підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, зокрема, є касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). I з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування ПДВ). З ПДВ сума такого чека становить 240 грн.
У разі використання платниками для розрахунків зі споживачами РРО касовий чек повинен містити дані про загальну суму коштів, яка підлягає сплаті покупцем з урахуванням податку, та суму цього податку, яка сплачується у складі загальної суми.
Отже, обмеження суми касових чеків застосовується загалом за день за всіма постачальниками.
За умовами запитання сума касового чека перевищує 240 грн, тому податковий кредит за таким чеком визнавати не можна, якщо немає зареєстрованої податкової накладної.
Якщо покупець — платник ПДВ має намір скористатися податковим кредитом за такими операціями, йому слід звернутися до продавця з проханням скласти та зареєструвати податкову накладну. При цьому покупець повинен надати продавцю інформацію про операції, за якими він хоче отримати податкову накладну, у довільній формі, та свої реєстраційні дані. Ця процедура може використовуватися, якщо операція з придбання здійснена в межах госпдіяльності.
Якщо операція здійснена не в межах госпдіяльності, то покупець може не просити продавця скласти та зареєструвати податкову накладну, і сума ПДВ за такою операцією не потрапить до податкового обліку покупця. Вона включається до вартості придбаних ТМЦ чи послуг або до складу операційних витрат (п. 9 Iнструкції №1411).
1 Iнструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затверджена наказом Мінфіну від 01.07.97 р. №141.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»