Лист Фонду соціального страхування України від 20.03.2018 р. №5.2-28-922
Щодо ухилення страхувальника від прийняття листка непрацездатності для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності
Суттєво. Фонд соцстраху не має можливості змусити роботодавця прийняти в працівника листок непрацездатності, але припускає, що таку можливість може мати Держпраці.
! Роботодавцям і працівникам
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України розглянула звернення щодо ухилення страхувальника від прийняття листка непрацездатності для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та повідомляє.
Закон України від 23.09.99 р. №1105 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами.
Основні права та обов'язки Фонду соціального страхування України викладені у статті 10 Закону. Так, відповідно до покладених на нього функцій Фонд зобов'язаний забезпечувати фінансування та виплачувати призначене матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів.
Функцій щодо примусового прийняття листка непрацездатності роботодавцем від застрахованої особи Законом не передбачено.
Одночасно зазначаємо, що відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. №96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці», Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується на здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Отже, за захистом своїх порушених прав застрахована особа може звернутися до територіальної Державної служби України з питань праці.
Заступник директора В. ЗАБЕЛА