Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 23.05.2018 р. №2294/6/99-99-15-03-02-15/IПК
Про податок на додану вартість
Суттєво. Сума коштів, що були повернуті з бюджету на рахунок платника у СЕА ПДВ, може бути перерахована на поточний рахунок такого платника лише у разі наявності достатньої реєстраційної суми.
! Платникам ПДВ
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку повернення коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ (далі — СЕА ПДВ) на поточний рахунок платника, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено статтею 200-1 ПКУ.
Пунктом 200-1.2 статті 200-1 ПКУ встановлено, що платникам податку автоматично відкриваються рахунки в СЕА ПДВ.
Порядок обчислення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — реєстраційна сума), визначено пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПКУ.
Згідно з пунктом 200-1.4 статті 200-1 ПКУ на рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти, зокрема, з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.41 статті 43 ПКУ.
З рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань, та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді (пункт 200-1.5 статті 200-1 ПКУ).
Відповідно до пункту 200-1.6 статті 200-1 ПКУ за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 ПКУ.
Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу в складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення реєстраційної суми, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в СЕА ПДВ з поточного рахунку платника.
Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунку не призведе до формування від'ємного значення реєстраційної суми.
Отже, сума коштів, що були повернуті з бюджету на рахунок платника у СЕА ПДВ, може бути перерахована на поточний рахунок такого платника лише у разі наявності достатньої реєстраційної суми.
Водночас повідомляємо, що поняття «кошти, зараховані на рахунок у СЕА ПДВ» і «реєстраційна сума» не є тотожними.