Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 15.06.2018 р. №2659/С/99-99-13-01-02-14/IПК
Щодо включення до складу витрат фізичної особи — підприємця витрат, пов'язаних з утриманням вантажних автомобілів та причепів до них
Суттєво. Технічне обслуговування та ремонт є операціями з утримання вантажних автомобілів та причепів до них та не включаються до складу витрат фізичної особи — підприємця.
! ФОП на загальній системі
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань включення до складу витрат фізичної особи — підприємця витрат, пов'язаних з утриманням вантажних автомобілів та причепів до них, та з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні, повідомляє таке.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів згідно з Кодексом.
Обов'язки платника податків визначено ст. 16 Кодексу. Відповідно до пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Кодексу платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб — підприємців визначено ст. 177 Кодексу.
Згідно з п. 177.2 ст. 177 Кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю фізичної особи — підприємця.
Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою — підприємцем, установлено п. 177.4 ст. 177 Кодексу.
Разом з цим пп. 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 Кодексу встановлено, що не включаються до складу витрат підприємця витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення, визначених ст. 177 Кодексу.
До основних засобів подвійного призначення належать земельні ділянки, об'єкти житлової нерухомості, легкові та вантажні автомобілі (пп. 177.4.6 п. 177.4 ст. 177 Кодексу).
Згідно з розділом I «Загальні положення» Правил експлуатації колісних транспортних засобів, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 26.07.2013 р. №550 «Про затвердження Правил експлуатації колісних транспортних засобів» (далі — Правила №550), утримання транспортного засобу — це забезпечення державної реєстрації, дотримання умов безпечності технічного та санітарного стану, проведення обов'язкового технічного контролю, своєчасного виконання технічного обслуговування і ремонту, охорони, передання транспортного засобу та його швидкозношуваних складників на утилізацію або видалення відповідно до законодавства.
Умови проведення технічного обслуговування та ремонту колісних транспортних засобів наведено у п. 2, п. 3 розділу V «Забезпечення використання колісних транспортних засобів за призначенням».
Також зазначаємо, що порядок проведення технічного обслуговування і ремонту дорожніх транспортних засобів, у т. ч. поточного та капітального ремонту, визначається Положенням про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженим наказом Міністерства транспорту України від 30.03.98 р. №102 (далі — Положення №102).
Відповідно до п. 1.3 розділу I «Загальні положення» Положення №102 визначено, що:
технічне обслуговування — це комплекс операцій чи операція щодо підтримки роботоздатності або справності виробу під час використання за призначенням, зберігання та транспортування;
ремонт — це комплекс операцій щодо відновлення справності або роботоздатності виробів та відновлення ресурсів виробів чи їх складових частин;
поточний ремонт — це ремонт, який виконується для забезпечення або відновлення роботоздатності виробу і полягає в заміні і (або) відновленні окремих частин (може виконуватись заявочно або за результатами діагностування агрегатним, знеособленим та іншими методами);
капітальний ремонт — це ремонт, який виконується для відновлення справності та повного або близького до повного відновлення ресурсу виробу із заміною чи відновленням будь-яких частин, у тому числі базових.
Отже, залежно від виду здійснюваних операцій, зазначені у зверненні матеріали можуть бути віднесені до технічного обслуговування вантажних автомобілів та причепів до них або їх ремонту.
При цьому, як зазначалося вище, технічне обслуговування та ремонт є операціями з утримання вантажних автомобілів та причепів до них (розділ I «Загальні положення» Правил №550), та відповідно до пп. 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 Кодексу не включаються до складу витрат фізичної особи — підприємця.
Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.