Юрособа — платник ЄП 15.02.2018 р. отримала поворотну фіндопомогу, яка не включається до доходу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Як розрахувати кінець цього строку: 31.01.2019 р. (12 к. м. — це місяці лютий 2018 — січень 2019) чи 14.02.2019 р. — через 365 днів?
Почнімо з того, що поняття «календарний місяць» не має визначення у законодавстві. Тому справді можливі різні тлумачення цього поняття з метою визначення дати, коли платнику ЄП треба визнати дохід у сумі фінансової допомоги, отриманої та не поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (п. 292.11 ПКУ).
Податківці у ЗIР, підкатегорія 108.01.02, говорять таке: «Платник єдиного податку третьої групи, який отримує поворотну фінансову допомогу, не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Сума поворотної фінансової допомоги, не поверненої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги». Тут вони хоча б зробили спробу визначити конкретну дату, коли слід визнати дохід. А щодо того, що таке «календарний місяць», відповіді не надано.
Тому звернімося до суддів. Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України у постанові від 16 квітня 2013 р. у справі №21-94а131 зазначає, що календарний рік — це проміжок часу з 1 січня до 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів. За аналогією з цим визначенням календарного року можемо дійти висновку, що календарний місяць — це проміжок часу з 1 до 30 (31) числа кожного місяця (28 чи 29 число у лютому).
Отже, за такого підходу граничний термін повернення суми фінансової допомоги з метою неоподаткування єдиним податком закінчується 31 січня 2019 року, адже 12 календарних місяців — це період з 15 лютого 2018 р. до 31 січня 2019 р.
Звертаємо увагу, що платники єдиного податку третьої групи збільшують дохід на суму фінансової допомоги за підсумками звітного кварталу, на який припадає термін повернення такої допомоги, — п. 294.1 ПКУ. Якщо юрособа — платник ЄП ліквідується і на момент ліквідації у такого «єдиноподатника» була неповернута фіндопомога і вона не буде повернута надавачу, така фіндопомога із поворотної перетворюється на безповоротну і включається до доходів юрособи-«єдиноподатника» (див. консультацію із ЗIР, підкатегорія 108.01.02).
На практиці є інші підходи. Згідно з ч. 3 ст. 254 ЦКУ, строк, визначений місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Строк, визначений у півмісяця, дорівнює п'ятнадцяти дням. Якщо закінчення строку, визначеного місяцем, припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк закінчується в останній день цього місяця. За цього підходу строк закінчення 12 місяців з дати отримання фіндопомоги буде 15 лютого 2019 року. На думку автора, цей підхід не зовсім коректний, тому що:
а) норми цивільного законодавства не регулюють відносини платників податків із державою;
б) у тексті ст. 254 ЦКУ немає слова «календарний», тобто там наведено правила обчислення строку, визначеного у місяцях.
Автор дотримується першого підходу, за яким граничний термін повернення суми фінансової допомоги з метою неоподаткування єдиним податком закінчується 31 січня 2019 року і 1 лютого 2019 року слід визнати дохід. За умовами запитання обидва підходи спричинюють однаковий результат — визнання доходу у I кварталі 2019 р., і це не призведе до помилки при декларуванні єдиного податку за цей звітний період. Але питання постане гостріше, якщо за кожним підходом буде отримано дати закінчення 12-місячного періоду, що припадають на різні звітні квартали.
Для впевненості у цьому питанні можна також звернутися до податківців за отриманням індивідуальної податкової консультації у порядку, передбаченому ст. 52 ПКУ. Наслідки застосування податкових консультацій описані у ст. 53 ПКУ.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»