• Посилання скопійовано

Довідка про стаж: вимагати чи ні?

Чи має право бухгалтер вимагати від працівників надання довідок ОК-5 та ОК-7 для обчислення страхового стажу?

Поняття страхового стажу наведено у Законі від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: під страховим стажем розуміють період, протягом якого особа або її роботодавець сплачували страхові внески до ПФУ.

Відповідно до ст. 48 КЗпП, п. 1.1 Iнструкції №581, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Записи в трудовій книжці про трудову діяльність працівника, що підтверджують трудовий стаж, не завжди відповідають його страховому стажу.

Якщо особа не працювала та отримувала допомогу по безробіттю або отримувала матеріальну допомогу під час підвищення кваліфікації, професійної підготовки, перепідготовки тощо, то такі періоди включаються до страхового стажу.

Для того щоб до страхового стажу було зараховано один робочий місяць, сума внеску до ПФУ повинна бути не меншою, ніж та, що обчислена з мінімальної заробітної плати, тобто не меншою від розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, аніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови відповідної доплати. Якщо доплати не було, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою:

ТП = Св : В ,

де: ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається у місяцях;

Св — сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплаченого за відповідний місяць;

В — мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

В окремих випадках для підтвердження страхового стажу застрахованої особи, крім трудової книжки, потрібні додаткові документи, що підтверджують періоди, впродовж яких застрахованою особою страхові внески не сплачувались, але які відповідно до законодавства про соціальне страхування зараховуються до страхового стажу:

— довідки з попередніх місць роботи працівника про заробітну плату, з якої сплачувались страхові внески до ФСС з ТВП;

— листки непрацездатності;

— відомості про нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності та вагітності та пологах із зазначенням періодів, за які надавалися страхові виплати;

— накази про надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

— довідки про періоди одержання виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях на підставі довідки ПФУ за формою ОК-72.

1 Iнструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мінпраці, Мін'юсту, Мінсоцзахисту населення від 29.07.93 р. №58.

2 Додаток 2 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою ПФУ від 18.06.2014 р. №10-1.

Так, бухгалтер має право попросити довідки ОК-5 або ОК-7 у працівника. Проте працівник і сам має бути в цьому зацікавлений, щоб отримати точно визначений розмір допомоги з тимчасової непрацездатності.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру