Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 16.04.2018 р. №1667/6/99-99-14-05-01-15/IПК
Щодо надання податкової консультації
Суттєво. Якщо СГ продає через Iнтернет коди, які дають право на отримання товарів, робіт (послуг) в інших СГ, та ваучери на послуги, з оплатою також через Iнтернет або у безготівковій формі, застосування РРО є не обов'язковим.
! Iнтернет-торговцям
Державна фіскальна служба України розглянула звернення Товариства щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) повідомляє.
Відповідно до звернення Товариство планує здійснювати господарську діяльність з надання клієнтам дистанційно через мережу Iнтернет спеціальних кодів, купонів, сертифікатів, бонус-кодів тощо (далі — Коди) та електронних ваучерів на послуги мобільного зв'язку (далі — Ваучери), поставка яких здійснюється шляхом надсилання зашифрованого файла спеціально виділеним каналом передачі даних або визначеною електронною поштою.
Чи потрібно Товариству застосовувати реєстратор розрахункових операцій (далі — РРО) при передачі клієнтам дистанційно безконтактно через інтернет-сайт Кодів, якщо такі Коди були згенеровані самим Товариством або придбані у інших суб'єктів господарювання та дають право отримання товарів, робіт (послуг) у інших суб'єктів господарювання?
Чи потрібно Товариству застосовувати РРО при передачі клієнтам дистанційно безконтактно через мережу Iнтернет Ваучерів, що були придбані у операторів мобільного зв'язку, їх посередників та які дають право оплатити послуги мобільного зв'язку?
Правовідносини у цій сфері регулюються Податковим кодексом України (далі — Кодекс), Законом України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265).
Законом №265 визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО в інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Відповідно до статті 2 Закону №265 розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Місце проведення розрахунків — місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону №265).
Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону №265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Iнтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Разом з тим пунктом 12 статті 9 Закону №265 визначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).
Також у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (із розрахункового рахунку на розрахункових рахунок) застосування РРО є не обов'язковим.
Як зазначено у прикладі Товариства, продавцем через мережу Iнтернет буде здійснюватися надсилання Кодів та Ваучерів, які дають право на отримання товару або сплату послуг мобільного зв'язку відповідно.
У зазначеному випадку застосування РРО Товариством при реалізації Кодів та Ваучерів через мережу Iнтернет є не обов'язковим, якщо сплата за Коди та Ваучери буде здійснюватися також через мережу Iнтернет або у безготівковій формі (із розрахункового рахунку на розрахункових рахунок).
Водночас операція з відпуску покупцеві товарів за такими Кодами повинна здійснюватися з обов'язковим застосуванням РРО із видачею розрахункового документа встановленої форми та зазначенням відповідної форми оплати.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.