• Посилання скопійовано

Списання дебіторської заборгованості: підстави та документальне оформлення

У підпримства на кінець 2017 р. є дебіторська заборгованість з постачальником, який потрапив під санкції за Указом Президента від 15.05.2017 р. №133/2017. Чи має право підприємство списати безнадійну дебіторську заборгованість у 2018 році? Як це оформити?

Згідно з п. 4 П(С)БО 101, безнадійна дебіторська заборгованість — поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності. Визначити, чи є дебіторська заборгованість, про яку йдеться у запитанні, безнадійною, має право лише кредитор.

1 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затверджене наказом Мінфіну від 08.10.99 р. №237.

Якщо строк давності за нею не минув, боржник існує і визнає заборгованість, однак не погашає її, а кредитор не має бажання чи ресурсів боротися за її погашення боржником, рішення про те, що така заборгованість підлягає списанню, має прийняти керівник підприємства-кредитора.

Звісно, про це слід повідомити боржника (зокрема, шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення).

Така дебіторська заборгованість підлягає списанню з балансу у порядку, зазначеному в п. 11 П(С)БО 10. А саме: вилучення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. Обрати метод розрахунку такого резерву варто у положенні про облікову політику підприємства (затвердженому відповідним наказом).

Типової форми документа для розрахунку цього резерву та обліку його використання (або коригування) наразі не встановлено. Отже, проведення за цими операціями можна оформити бухгалтерською довідкою, а розрахунок (наприклад, у вигляді таблиці) буде додатком до неї.

У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги списується з активів на інші операційні витрати. Така операція також оформляється бухгалтерською довідкою.

Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості включається до складу інших операційних доходів. Тут документи мають підтверджувати отримане відшкодування (наприклад, це може бути виписка банку про отримані кошти).

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру