• Посилання скопійовано

Про помилки при визначенні ознаки у номері податкової накладної

Лист Державної фіскальної служби України від 28.11.2017 р. №32659/7/99-99-15-03-02-17

Про помилки при визначенні ознаки у номері податкової накладної

Суттєво. ДФСУ інформує про механізм надання платниками ПДВ інформації щодо типу помилок у визначенні ознаки належності до спецрежиму, допущених в окремих податкових накладних.

! Платникам ПДВ — колишнім суб'єктам спецрежиму

Державна фіскальна служба України на виконання доручення Міністерства фінансів України від 27.11.2017 р. №11310-09-10/32809 (вх. ДФС №2279/4 від 28.11.2017 р.) та у зв'язку з численними запитами платників ПДВ щодо шляхів мінімізації впливу окремих помилок, допущених платниками при відображенні у номері податкових накладних та розрахунків коригування до них (далі — ПН/РК), складених за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, порядок застосування якого визначався статтею 209 (крім пункту 209.18 цієї статті), та окремо — пунктом 209.18 статті 209 розділу V Податкового кодексу України (далі — Кодекс) і який був чинним до 1 січня 2017 року (далі — спецрежим), повідомляє.

Порядок складання податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. №1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за №137/28267, у редакції, яка була чинною до набрання чинності змінами, внесеними до цього Порядку наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 р. №276, передбачав відображення у номері ПН/РК, складених за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спецрежиму, ознаки їх належності до спецрежиму, а саме коду «2» або «3» після першого знака дробу у номері податкової накладної.

Порядок складання податкової звітності з ПДВ за звітні періоди до 01.01.2017 р., затверджений відповідними наказами Міністерства фінансів України, передбачав відображення ПН/РК, складених за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спецрежиму у складі податкових зобов'язань у податковій звітності, яка подавалася у межах спецрежиму (далі — декларації за формою 0121 — 0123 та 0130).

За результатами аналізу податкової звітності, поданої платниками — суб'єктами спецрежиму, виявлено, що значення податкових зобов'язань, відображені платниками податку — суб'єктами спецрежиму в складі податкових зобов'язань у податковій звітності, яка подавалася у межах спецрежиму (декларації за формою 0121 — 0123 та 0130), містять зобов'язання за окремими зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) ПН/РК, які не містять ознаку їх належності до спецрежиму (код «2» або код «3» після першого знака дробу у номері податкової накладної (форма, яка була чинною в період застосування спецрежиму) або містять ознаку, яка не відповідає обраному типу спецрежиму (код «2» замість коду «3» після першого знака дробу у номері податкової накладної або навпаки).

Виявлено також випадки відображення у складі податкових зобов'язань у податковій звітності, за якою здійснювалися розрахунки з бюджетом (декларація за формою 0110), ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН з ознакою їх належності до спецрежиму (код «2» або «3» після першого знака дробу у номері податкової накладної (форма, яка була чинною в період застосування спецрежиму).

Наявність такої невідповідності може впливати на результат обчислення в Системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі — СЕА ПДВ) суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН (далі — реєстраційний ліміт).

З метою мінімізації впливу помилок, допущених платниками податку при визначенні в ПН/РК ознаки їх належності до спецрежиму (не зазначено код «2» або «3» після першого знака дробу у номерах податкових накладних, які складено за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спецрежиму, і навпаки), на результат обчислення в СЕА ПДВ реєстраційного ліміту та значення показника ∑ Перевищ ДФС інформує про механізм надання платниками податків інформації щодо типу помилок у визначенні ознаки належності до спецрежиму, допущених в окремих податкових накладних.

I. Загальний порядок

1. Надання платниками податків інформації, яка встановлює відповідність між ознакою, зазначеною в номері ПН/РК (а саме підтвердження ознаки їх належності до спецрежиму, або навпаки), із операціями, здійсненими ними в період дії спецрежиму і за якими такі податкові накладні було складено, відбувається шляхом складання та подання до ДФС окремого документа: Повідомлення у вигляді розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі — Повідомлення-РК).

2. Подання Повідомлень-РК до ДФС здійснюється із застосуванням механізму, що використовується для направлення на реєстрацію в ЄРПН розрахунків коригування.

3. Повідомлення-РК складається за чинною на сьогодні формою додатка 2 до податкової накладної — Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.

4. Повідомлення-РК може бути складене виключно до податкових накладних, які відповідають таким критеріям:

4.1. дата складання податкових накладних припадає на період з 01.07.2015 р. до 31.12.2016 р.;

4.2. дата реєстрації податкових накладних в ЄРПН — не пізніше 15.01.2017 р.;

4.3. сума податку, зазначена в таких податкових накладних, відображена у розділі I «Податкові зобов'язання» податкових декларацій, які були подані в межах спецрежиму (декларації за формою 0121 — 0123 та 0130) або за якими здійснювалися розрахунки з бюджетом (декларація за формою 0110);

4.4. сума податку, зазначена в таких податкових накладних, відображена у розділі I «Податкові зобов'язання» додатка 5 до податкової декларації з податку на додану вартість «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» (далі — додаток Д5);

4.5. податкові накладні були включені до складу податкових зобов'язань того звітного періоду, на який припадає дата їх складання (незалежно від дати реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН).

5. Подання Повідомлень-РК до ДФС здійснюється платниками податку лише в період з 27.11.2017 р. до 08.12.2017 р. включно.

6. Iнформація від ДФС щодо прийняття Повідомлень-РК буде надана платникам після закінчення терміну їх прийняття (після 08.12.2017 р.), незалежно від дати подання Повідомлення-РК до ДФС, за результатами їх опрацювання щодо відповідності поданим раніше ПН/РК та податковій звітності.

Iнформація буде надана ДФС шляхом надсилання платнику квитанції з інформацією про прийняття Повідомлення-РК або про відмову в його прийнятті із зазначенням причин відмови.

II. Особливості складання Повідомлення-РК залежно від певної ситуації

1. Ситуація 1

У зареєстрованій в ЄРПН податковій накладній, складеній за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спецрежиму (в частині, регламентованій статтею 209 розділу V Кодексу, крім пункту 209.18 статті 209 розділу V Кодексу) не зазначено ознаку її належності до спецрежиму (код «2» після першого знака дробу у номері податкової накладної) або такий код зазначено після другого знака дробу у номері податкової накладної, але така податкова накладна відображена у складі податкових зобов'язань у податковій звітності, яка подавалася у межах спецрежиму (декларації за формою 0121 — 0123).

Виправлення ситуації 1

До податкової накладної складається та подається до ДФС Повідомлення-РК, у якому:

1) у заголовній частині Повідомлення-РК зазначаються реквізити податкової накладної, до якої подається таке Повідомлення-РК (дата складання, номер податкової накладної, зазначений при її реєстрації в ЄРПН, індивідуальні податкові номери постачальника (продавця), отримувача (покупця), їх найменування);

2) у другій частині порядкового номера Повідомлення-РК (після знака дробу) проставляється умовний код «7»;

3) у полі «Дата складання» зазначається дата «31.12.2016». Будь-які інші цифри у цьому полі (інша дата) не повинні бути зазначені;

4) у графі 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» зазначається «1»;

5) у графі 2 «Причина коригування» розділу Б табличної частини Повідомлення-РК зазначається причина коригування, а саме текст такого змісту: «Надання інформації про зареєстровану в ЄРПН ПН на операції з постачання сільськогосподарської продукції власного виробництва, в якій помилково не зазначено у другій частині порядкового номера після першого знака дробу — код «2»;

6) інші графи табличної частини розділів А та Б такого Повідомлення-РК не заповнюються (повинні бути порожніми, нулі, прочерки чи будь-які інші знаки в них не зазначаються).

2. Ситуація 2

У зареєстрованій в ЄРПН податковій накладній, складеній за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спецрежиму (в частині, регламентованій пунктом 209.18 статті 209 розділу V Кодексу), не зазначено ознаку її належності до спецрежиму (код «3» після першого знака дробу у номері податкової накладної) або такий код зазначено після другого знака дробу у номері податкової накладної, і така податкова накладна відображена у складі податкових зобов'язань у податковій звітності, яка подавалася у межах спецрежиму (декларації за формою 0130).

Виправлення ситуації 2

До податкової накладної складається та подається до ДФС Повідомлення-РК, у якому:

1) у заголовній частині Повідомлення-РК зазначаються реквізити податкової накладної, до якої подається таке Повідомлення-РК (дата складання, номер податкової накладної, зазначений при її реєстрації в ЄРПН, індивідуальні податкові номери постачальника (продавця), отримувача (покупця), їх найменування);

2) у другій частині порядкового номера Повідомлення-РК (після знака дробу) проставляється умовний код «8»;

3) у полі «Дата складання» зазначається дата «31.12.2016». Будь-які інші цифри у цьому полі (інша дата) не повинні бути зазначені;

4) у графі 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» зазначається «1»;

5) у графі 2 «Причина коригування» розділу Б табличної частини Повідомлення-РК зазначається причина коригування, а саме текст такого змісту: «Надання інформації про зареєстровану в ЄРПН ПН на операції з постачання сільськогосподарської продукції власного виробництва, в якій помилково не зазначено у другій частині порядкового номера після першого знака дробу — код «3»;

6) інші графи табличної частини розділів А та Б такого Повідомлення-РК не заповнюються (повинні бути порожніми, нулі, прочерки чи будь-які інші знаки в них не зазначаються).

3. Ситуація 3

У зареєстрованій в ЄРПН податковій накладній, складеній за операціями, які не належать до операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спецрежиму (в частині, регламентованій як статтею 209 розділу V Кодексу, так і пунктом 209.18 статті 209 розділу V Кодексу), зазначено ознаку її належності до спецрежиму (код «2» або «3» після першого знака дробу у номері податкової накладної), і така податкова накладна відображена у складі податкових зобов'язань у податковій звітності, за якою здійснювалися розрахунки з бюджетом (декларація за формою 0110).

Виправлення ситуації 3

До податкової накладної складається та подається до ДФС Повідомлення-РК, в якому:

1) у заголовній частині Повідомлення-РК зазначаються реквізити податкової накладної, до якої подається таке Повідомлення-РК (дата складання, номер податкової накладної, зазначений при її реєстрації в ЄРПН, індивідуальні податкові номери постачальника (продавця), отримувача (покупця), їх найменування);

2) у другій частині порядкового номера Повідомлення-РК (після знака дробу) проставляється умовний код «9»;

3) у полі «Дата складання» зазначається дата «31.12.2016». Будь-які інші цифри у цьому полі (інша дата) не повинні бути зазначені;

4) у графі 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» зазначається «1»;

5) у графі 2 «Причина коригування» розділу Б табличної частини Повідомлення-РК зазначається причина коригування, а саме текст такого змісту: «Надання інформації про зареєстровану в ЄРПН ПН на операції з постачання товарів/послуг, що не є сільськогосподарською продукцією власного виробництва, з помилковим зазначенням у другій частині порядкового номера ПН після першого знака дробу коду «2» або «3»;

6) інші графи табличної частини розділів А та Б такого Повідомлення-РК не заповнюються (повинні бути порожніми, нулі, прочерки чи будь-які інші знаки в них не зазначаються).

III. Причини, з яких у прийнятті Повідомлення-РК може бути відмовлено

1. Повідомлення-РК містить будь-яку іншу інформацію, ніж та, що передбачена цим листом.

2. Повідомлення-РК складено до податкової накладної, яка відображена у податковій звітності (декларації та додатку Д5) за звітний період, який не відповідає даті складання такої податкової накладної.

3. Повідомлення-РК складено до податкової накладної, яка не відображена у податковій звітності (декларації та/або додатку Д5).

4. При складанні Повідомлення-РК не дотримано особливостей складання, перерахованих у пунктах «Виправлення ситуації 1 (2 або 3)» цього листа.

Повідомляючи викладене, ДФС зобов'язує головні управління ДФС у областях, у м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС невідкладно довести зазначену інформацію до відповідної категорії платників податку шляхом проведення семінарів та інших заходів масово-роз'яснювальної роботи.

В. о. голови М. ПРОДАН

До змісту номеру