Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 23.08.2017 р. №1728/6/99-99-15-03-02-15/IПК
Про оподаткування ПДВ [щодо порядку визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ при отриманні плати за перетікання реактивної енергії і складання податкової накладної]
Суттєво. З метою оподаткування ПДВ операція з постачання електроенергії (активної) є операцією з постачання товару, а плата за перетікання реактивної електроенергії є платою за послуги. Але назвати код цієї послуги ДФСУ не може.
! Споживачам електроенергії
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ при отриманні плати за перетікання реактивної енергії і складання податкової накладної та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Правила користування електричною енергією затверджено постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 р. №28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.10.2005 р. №910), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 02.08.96 р. за №417/1442 (далі — Правила №28).
Відповідно до розділу I Правил №28 електрична енергія (активна) — це енергоносій, який виступає на ринку як товар, що відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення, переадресування), які визначають необхідність регулювання та регламентації використання цього товару.
Електрична енергія (реактивна) — технологічно шкідлива циркуляція електричної енергії між джерелами електропостачання та приймачами змінного електричного струму, викликана електромагнітною незбалансованістю електроустановок.
Плата за перетікання реактивної електроенергії — плата за послуги, які електропередавальна організація або власник технологічних електричних мереж змушені надавати споживачу, якщо він експлуатує електромагнітно незбалансовані електроустановки.
Таким чином, Правила №28 розділяють поняття електроенергії (активної) та плати за перетікання реактивної електроенергії, визначаючи останню платою за послуги, а не за поставлений товар.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 — 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, встановлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. При цьому у разі, якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Iнші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ установлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. З метою застосування терміна «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ, пара, вода, повітря охолоджене чи кондиційоване вважаються товаром (підпункт 14.1.91 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Отже, з метою оподаткування ПДВ операція з постачання електроенергії (активної) є операцією з постачання товару, а плата за перетікання реактивної електроенергії є платою за послуги.
Пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку — продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов'язкових реквізитів) регулюються статтею 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. №1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за №137/28267 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 р. №276) (далі — Порядок №1307).
Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» — «і» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, зокрема, такими реквізитами є:
опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг (реквізит має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг);
код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг — код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі — ДКПП); платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право визначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Коди товарів згідно з УКТ ЗЕД затверджено Законом України від 19 вересня 2013 року №584-VII «Про Митний тариф України».
Коди послуг згідно з ДКПП визначені у ДКПП (ДК 016:2010), затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. №457.
Водночас підпунктом 2 пункту 16 Порядку №1307 передбачено, що ДФС визначає умовні коди товарів, яких немає в УКТ ЗЕД, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками податку при складанні податкових накладних відповідно до статті 201 розділу V ПКУ. Довідник умовних кодів товарів, яких немає в УКТ ЗЕД, розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за адресою: http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/288992.html.
Отже, у разі якщо вартість послуги визначається із застосуванням одиниць обліку, які відображаються у первинних документах, регістрах бухгалтерського обліку, то у графах 4 та 5 податкової накладної зазначаються одиниці виміру (умовне позначення і код) згідно з Класифікатором системи позначень одиниць вимірювання та обліку ДК 011-96, затвердженим і введеним у дію наказом Держстандарту України від 09.01.97 р. №8 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 21.07.2015 р. №847).
У разі якщо послуга, що надається, не має одиниці обліку, у графі 4 зазначається «послуга», а графа 5 не заповнюється.
Отже, якщо постачальник електроенергії отримує від покупця плату за перетікання реактивної електроенергії, то зважаючи на те, що плата за перетікання реактивної електроенергії визначається у гривнях та не має окремої одиниці обліку, при заповненні податкової накладної за такою операцією у графі 4 зазначається «послуга», а графа 5 не заповнюється.
Разом з цим інформуємо, що у разі виникнення необхідності визначення коду послуг згідно з ДКПП, враховуючи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.05.2017 р. №3411-08/15258-03, платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
У разі виникнення необхідності визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД платник податку може звернутися до Торгово-промислової палати України (її регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судових експертиз.
Щодо дати виникнення податкових зобов'язань за операціями з отримання плати за перетікання реактивної енергії
Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до 1 січня 2019 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 розділу V ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2019 року.
При цьому підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ визначено, що касовий метод для цілей оподаткування ПДВ — метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (до каси) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів(послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Таким чином, платник податку, який здійснює операції з постачання електричної енергії, визначає податкові зобов'язання з ПДВ за такими операціями за касовим методом з урахуванням отриманої плати за перетікання реактивної енергії як складової фізичних процесів передачі, розподілу та споживання активної електричної енергії.