Лист Нацбанку України від 30.06.2017 р. №40-0005/45817
Щодо практичного застосування вимог Iнструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27.05.2008 р. №148, у частині надання роз'яснення щодо документів, що підтверджують переміщення фізичними особами — резидентами готівки через митний кордон України у сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро
Суттєво. У разі вивезення/ввезення фізособою-резидентом готівки в іноземній валюті на суму понад 10 тис. євро необхідна наявність документа не тільки про зняття готівки з рахунку, а й про здійснення валютно-обмінної операції.
! Фізособам
Національний банк України розглянув лист ДФС щодо практичного застосування вимог Iнструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27.05.2008 р. №148 (далі — Iнструкція №148), у частині надання роз'яснення щодо документів, що підтверджують переміщення фізичними особами — резидентами готівки через митний кордон України у сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, і повідомляє.
Пунктом 2 глави 2 Iнструкції №148 зазначено:
«2. Фізична особа — резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою, якщо така мала місце, виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.
Фізична особа — резидент — працівник дипломатичної служби України, який повертається в Україну після завершення довготермінового відрядження, має право ввозити в Україну готівку, видану закордонною дипломатичною установою України у вигляді компенсаційних виплат в іноземній валюті, у сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, на підставі довідки закордонної дипломатичної установи України про суму виплаченої готівки за підписами керівника та спеціаліста з фінансових питань закордонної дипломатичної установи України, скріпленої відбитком печатки цієї установи.
Строк дії таких документів становить 90 календарних днів починаючи з дня зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах)/дати видачі довідки про виплату готівки закордонною дипломатичною установою України».
Зазначеними нормами, які були запроваджені Постановою Правління Національного банку України від 21.03.2017 р. №24 «Про внесення змін до Iнструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України» і набрали чинності 23.03.2017 р., змінено вимоги щодо переміщення готівки фізичними особами — резидентами через митний кордон України у сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.
Згідно з новим порядком переміщення готівки через митний кордон України фізичні особи — резиденти мають право ввозити/вивозити в Україну/з України готівку не тільки в тій валюті, що зазначена у документі банку про зняття готівки з рахунку, а також у валюті, яка була отримана цією особою внаслідок здійснення валютно-обмінної операції. У такому випадку необхідна наявність документа не тільки про зняття готівки з рахунку, а і про здійснення валютно-обмінної операції.
Таким чином, у разі вивезення фізичною особою — резидентом готівки у сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, ця особа під час митного проходження має надати митним органам:
1) заяву на видачу готівки відповідно до Iнструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 01.06.2011 р. №174, або довідку банку у довільній формі про зняття готівки з рахунку;
2) документи про здійснення валютно-обмінної операції. Згідно з Iнструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 р. №502, такими документами є квитанція про здійснення валютно-обмінної операції, яка оформлюється банками, фінансовими установами під час здійснення (крім тих, що проводяться через платіжні пристрої) за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Iнструкції. Крім того, у разі здійснення банком, фінансовою установою купівлі у фізичних осіб готівкової іноземної валюти за готівкові гривні через платіжні пристрої таким документом буде квитанція/чек банкомата.
У разі ввезення в Україну фізичними особами — резидентами готівки у сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, фізична особа має надати відповідні документи країни, в якій були здійснені операції зі зняття коштів з рахунку та здійснення валютно-обмінної операції (якщо така відбулася).
Директор Департаменту відкритих ринків С. ПОНОМАРЕНКО