Лист Головного управління ДФС у Харківській області від 01.03.2016 р. №765/С/20-40-17-02-15
Щодо переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою — підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування (витяг)
Суттєво. Підприємець має право включати до складу витрат суму сплачених орендних платежів, які безпосередньо пов'язані з одержанням доходу протягом звітного року, на підставі документального підтвердження факту їх сплати.
! ФОП на загальній системі
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб — підприємців визначений ст. 177 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ).
Відповідно до п. 177.2 ст. 177 ПКУ об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця.
Пунктом 177.4 ст. 177 ПКУ визначено перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою — підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, а саме:
— витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;
— витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах із таким платником податку (далі — працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);
— обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;
— суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом;
— інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в пп. 177.4.1 — 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПКУ, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних із виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Фізичні особи — підприємці на загальній системі оподаткування зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі — Книга), в якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати (п. 177.10 ст. 177 ПКУ).
Порядок ведення Книги фізичними особами — підприємцями на загальній системі оподаткування встановлений наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. №481 (далі — Порядок), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.10.2013 р. за №1686/24218.
Згідно з п. 8 Порядку у графі 8 «Iнші витрати, пов'язані з отриманням доходу» фізична особа — підприємець відображає суму фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, зокрема витрати на сплату орендних та комунальних платежів, які повинні бути документально підтверджені.
Таким чином, фізична особа — підприємець має право включати до складу витрат суму сплачених орендних платежів, які безпосередньо пов'язані з одержанням доходу протягом календарного (звітного) року, на підставі документального підтвердження факту їх сплати.
<...>
Заступник начальника Н. СВЄТОШ