• Посилання скопійовано

Записи до трудової книжки про виплату допомоги по безробіттю вносяться за бажанням безробітного

Працівник, що оформлюється на роботу на підприємство, перебував до цього на обліку в центрі зайнятості. Який порядок дій працівника та підприємства для прийняття його на роботу в загальному порядку (без скерування центру зайнятості), щоб виплата допомоги по безробіттю була припинена без порушень?

Особа, що зареєстрована як безробітний, може самостійно працевлаштуватися на будь-яке підприємство або до фізичної особи. У такому разі часто виникають запитання щодо припинення виплати такій особі допомоги по безробіттю. Для цього чинним механізмом обслуговування центрами зайнятості безробітних передбачено відвідування таких центрів особою не рідше 1 разу на 30 днів, із пред'явленням паспорта та трудової книжки.

Згідно з пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013 р. №198, центр зайнятості припиняє реєстрацію особи як безробітної з дня початку її зайнятості, зокрема працевлаштування за наймом на умовах трудового договору (контракту). Який документ для цього треба надати до центру зайнятості, законодавство не передбачає. На практиці використовується довідка довільної форми з нового місця роботи, засвідчена копія або витяг з наказу про зарахування на роботу.

Обов'язків роботодавців надавати будь-які документи до центру зайнятості щодо працевлаштування нового працівника, який до цього був зареєстрований як безробітний, законодавство також не містить. Як, власне, й обов'язку дізнаватися при прийманні на роботу працівника про наявність або відсутність у нього статусу безробітного. Тож питання зняття з реєстрації працівник вирішує самостійно.

Зауважимо також, що відповідно до тієї самої норми особа може бути знята з реєстрації у зв'язку з поданням нею до центру зайнятості заяви про припинення реєстрації. Тож якщо особа домовилася про працевлаштування, вона може знятися з реєстрації, навіть не надаючи жодних документів із нового місця праці.

Якщо ж особа працевлаштувалась, але не надала до центру зайнятості відповідної заяви чи документів, то вона буде знята з реєстрації у зв'язку з невідвідуванням такого центру без поважних причин (пп. 2 п. 37 згаданого Порядку). Згідно з пп. 3 п. 1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 15.06.2015 р. №613, припинення виплат допомоги по безробіттю у разі невідвідування без поважних причин центру зайнятості здійснюється протягом 30 робочих днів (з наступного дня після останнього відвідування безробітним центру зайнятості).

Як бачимо, якщо особа не вчиняє явних шахрайських дій (не продовжує після влаштування на роботу відвідування центру зайнятості нібито в статусі безробітного з пред'явленням трудової книжки), ситуація, коли їй виплачуватиметься допомога по безробіттю після працевлаштування, — виключається. Однак з огляду на таке підприємству, що прийняло безробітного на роботу, варто подбати, щоб він своєчасно подав трудову книжку при укладенні трудового договору за основним місцем роботи (ч. 2 ст. 24 КЗпП).

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період, протягом якого особа отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), включається до страхового стажу. Тому на практиці більшість безробітних вимагають унесення центром зайнятості до трудової книжки записів про виплату допомоги по безробіттю.

Внесення таких записів за бажанням безробітного передбачено пунктом 5 розділу VI вищезазначеного Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності. В такому разі до трудової книжки посадовою особою центру зайнятості вносяться записи про початок, поновлення, скорочення та припинення виплати допомоги. Після припинення виплат записи засвідчуються підписом посадової особи і печаткою центру зайнятості.

Тому на практиці прийнято видавати новоприйнятим працівникам, що одержували допомогу по безробіттю, на руки довідку або витяг з наказу про зарахування на роботу та трудову книжку для внесення центром зайнятості запису про припинення виплат допомоги по безробіттю, а лише після його внесення — вносити запис про прийняття на роботу. Тим більше що п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок1 встановлює обов'язок вносити до трудової книжки запис про прийняття працівника на роботу протягом тижня після такого прийняття (тобто час на внесення запису в центрі зайнятості є). Однак обов'язків підприємства контролювати наявність запису про припинення виплат у трудовій книжці, яку подає працівник при працевлаштуванні, законодавство не містить.

1 Затверджена наказом Мін'юсту, Мінпраці, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. №58.

Олексій КРАВЧУК, д. ю. н., доцент, аудитор

До змісту номеру