Лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02.07.2015 р. №3302-05/21320-07
Щодо послуг з поточного ремонту; щодо завершення процедури закупівлі організацією, яка реорганізовується; щодо закупівлі фінансових послуг, пов'язаних із залученням кредитних ресурсів
Суттєво. На закупівлі послуг фінустанов (у т. ч. міжнародних), пов'язаних із залученням кредитних ресурсів, процедура державних закупівель не поширюється.
! Учасникам державних закупівель
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України розглянуло лист <...> щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель та повідомляє.
Закон України «Про здійснення державних закупівель» (далі — Закон) встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Щодо питання 1
Цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, за умови що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт — 1 мільйон гривень.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 1 Закону послуги — будь-який предмет закупівлі (крім товарів і робіт), зокрема, транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, лізинг, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт.
Порядок визначення предмета закупівлі затверджено наказом Мінекономіки від 26.07.2010 р. №921 (зі змінами) (далі — Порядок).
Пунктом 2.2 Порядку визначено, що під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається за об'єктами будівництва на основі Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013, прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 5 липня 2013 року №293.
При цьому об'єкт будівництва — це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури згідно з ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затвердженим наказом Мінрегіону України від 04 06.2014 р. №163.
Таким чином, визначення предмета закупівлі послуг з поточного ремонту здійснюється замовником за об'єктами будівництва відповідно до вимог Порядку.
Щодо питання 2
Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до частини першої статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва.
Таким чином, правонаступник кредитора (замовника) може вчиняти визначені Законом дії щодо завершення процедури закупівлі, якщо правонаступництво щодо передачі прав та обов'язків особи, що припиняється, оформлено в установленому законодавством порядку.
Щодо питання 3
Частиною третьою статті 2 Закону встановлено, що дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є, зокрема, послуги фінансових установ, в тому числі міжнародних фінансових організацій, пов'язані із залученням кредитних ресурсів та коштів до статутного капіталу замовником.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі — Закон про фінансові послуги) фінансова установа — юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, — інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Визначення терміна «фінансова послуга» наведено у пункті 5 частини першої статті 1 Закону про фінансові послуги.
При цьому фінансовими вважаються послуги, визначені у частині першій статті 4 Закону про фінансові послуги.
Таким чином, у разі якщо замовником передбачена закупівля послуги фінансових установ, зокрема пов'язаної із залученням кредитних ресурсів, то таку закупівлю замовник може здійснювати без проведення процедур закупівель на підставі абзацу десятого частини третьої статті 2 Закону.
Директор департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку О. СТАРОДУБЦЕВ