Лист Міністерства юстиції України від 16.06.2015 р. №16235-0-26-15/13
Про перетин адміністративного кордону з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим громадянами, яким не виповнилося шістнадцяти років
Суттєво. Якщо в нотаріально посвідченій згоді батьків на виїзд дітей до тимчасово окупованої території Криму зазначено назву держави прямування «Російська Федерація», це є підставою для відмови в перетині адмінкордону з АРК.
! Громадянам
До Міністерства юстиції надійшло звернення першого заступника голови Державної прикордонної служби України Серватюка В. М. (вх. №16235-0-26-15 від 3 червня 2015 року) щодо перетинання адміністративного кордону з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, у зв'язку з чим повідомляємо таке.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій (стаття 3 зазначеного Закону).
Згідно зі статтею 4 зазначеного Закону на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Пунктом 12.1 статті 12 Перехідних положень Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» (далі — Закон) установлено, що початком тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя вважається дата набрання чинності Резолюцією №68/262 Сесії Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 27 березня 2014 року про підтримку територіальної цілісності України.
В окремих випадках, прямо визначених цим Законом, початком тимчасової окупації вважається дата набрання чинності Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
На адміністративному кордоні вільної економічної зони «Крим» запроваджується тимчасовий прикордонний контроль (підпункт 4 пункту 12.6 статті 12 Закону).
На сьогодні прикордонний контроль та пропуск громадян України під час їх в'їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим та виїзду з неї відповідно до статті 7 Закону здійснюється за умови пред'явлення будь-якого документа, визначеного статтею 5 Закону України «Про громадянство України» або статтею 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».
З метою надійного контролю за виїздом на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим громадян, яким не виповнилося шістнадцяти років, під час здійснення прикордонного контролю службовими особами Державної прикордонної служби України перевіряються документи, передбачені пунктами 4, 5 Правил перетинання державною кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року №57, зокрема нотаріально посвідчені згоди (заяви) одного або обох батьків (усиновлювачів).
Як повідомила Державна прикордонна служба України, службовими особами Держприкордонслужби були виявлені факти оформлення таких нотаріально посвідчених згод (заяв), в яких зазначено назву держави прямування «Російська Федерація», у зв'язку з чим до тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим не пропущено 67 дітей.
Враховуючи вищевикладене та той факт, що тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим є невід'ємною частиною території України, прошу довести зазначену інформацію до відома нотаріусів для належного виконання своїх обов'язків у частині засвідчення справжності підписів батьків на їх згодах (заявах) про виїзд дітей до тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим.
Керівник апарату О. ІВАНЧЕНКО