Лист Державної фіскальної служби України від 10.04.2015 р. №7695/6/99-99-19-03-02-15
Щодо обкладення ПДВ операцій з надання нерезидентом доступу до інформаційного продукту на веб-сайті
Суттєво. При отриманні від нерезидента послуг з надання доступу до інформаційних продуктів на веб-сайтах резидент — отримувач таких послуг є відповідальною особою за нарахування та сплату податку на додану вартість до бюджету.
! Резидентам — отримувачам інформаційних послуг в Інтернеті
Державна фіскальна служба України розглянула звернення <...> щодо практичного застосування окремих норм Податкового кодексу України (далі — ПКУ) при визначенні порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з надання постачальником-нерезидентом доступу до інформаційного продукту на веб-сайті через мережу Інтернет та повідомляє.
Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України:
Підпунктом «д» пункту 186.3 статті 186 ПКУ визначено, що місцем постачання телекомунікаційних послуг, а саме: послуг, пов'язаних із передаванням, поширенням або прийманням сигналів, слів, зображень та звуків або інформації будь-якого характеру за допомогою дротових, супутникових, стільникових, радіотехнічних, оптичних або інших електромагнітних систем зв'язку, включаючи відповідне надання або передання права на використання можливостей такого передавання, поширення або приймання, у тому числі надання доступу до глобальних інформаційних мереж, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання, або, у разі відсутності такого місця, місце постійного чи переважного його проживання.
Згідно з пунктом 2 Порядку підключення до глобальних мереж передачі даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2002 року №522, глобальні мережі передачі даних — це іноземні та міжнародні мережі передачі даних, у тому числі мережа Інтернет.
При цьому дані — це інформація в електронному вигляді, яка створюється, зберігається та передається з використанням глобальних мереж.
Відповідно до пункту 1.3 розділу 1 Порядку інформаційного наповнення та технічного забезпечення Єдиного веб-порталу органів виконавчої влади, затвердженого наказом Державного комітету інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України, Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 25.11.2002 р. №327/225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2002 р. за №1021/7309, веб-сайт — це сукупність програмних та апаратних засобів з унікальною адресою у мережі Інтернет разом з інформаційними ресурсами, що перебувають у розпорядженні певного суб'єкта і забезпечують доступ юридичних та фізичних осіб до цих інформаційних ресурсів та інші інформаційні послуги через мережу Інтернет.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 4 лютого 1998 року №74/98-ВР «Про Національну програму інформатизації» інформаційний ресурс — це сукупність документів в інформаційних системах (бібліотеках, архівах, банках даних тощо), а інформаційний продукт (продукція) — це документована інформація, яка підготовлена і призначена для задоволення потреб користувачів.
Отже, надання доступу до глобальних інформаційних мереж передбачає надання доступу до інформаційних ресурсів та продуктів, які знаходяться на веб-сайтах, через іноземні та міжнародні мережі передачі даних, у тому числі мережу Інтернет.
Таким чином, при визначенні місця постачання послуги з надання доступу до інформаційних продуктів, які знаходяться на веб-сайтах, через мережу Інтернет слід застосовувати положення підпункту «д» пункту 186.3 статті 186 ПКУ.
Разом з цим повідомляємо, що при отриманні від нерезидента послуг з надання доступу до інформаційних продуктів, які знаходяться на веб-сайтах, через мережу Інтернет резидент — отримувач таких послуг відповідно до пункту 180.2 статті 180 ПКУ є відповідальною особою за нарахування та сплату податку на додану вартість до бюджету.
В. о. голови М. МОКЛЯК