Лист Міністерства доходів і зборів України від 07.07.2014 р. №12143/6/99-99-17-04-15
Щодо обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у разі втрати права власності на об'єкт оподаткування платником податку — юридичною особою
Суттєво. У разі втрати юрособою права власності на об'єкт нерухомості податок за нього обчислюється за період з 1 січня такого року до початку місяця, в якому втрачено право власності на цей об'єкт нерухомості.
! Юридичним особам
Кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Податковим кодексом України (далі — Кодекс), законами з питань митної справи податки і збори, платником яких вона є згідно з положеннями Кодексу (підпункт 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Кодексу).
Підпунктом 265.1.1 пункту 265.1 статті 265 Кодексу визначено, що фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, — платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості (підпункт 265.7.1 пункту 265.7 статті 265 Кодексу).
Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику після отримання інформації про виникнення права власності на такий об'єкт (підпункт 265.7.1 пункту 265.7 статті 265 Кодексу).
Згідно з підпунктом 265.7.3 пункту 265.7 статті 265 Кодексу платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для звіряння даних, зокрема, щодо об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, та нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення.
Платники податку — юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього самого року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частинами поквартально (підпункт 265.7.5 пункту 265.7 статті 265 Кодексу).
Згідно з підпунктом 265.8.1 пункту 265.8 ст. 265 Кодексу у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника — починаючи з місяця, в якому виникло право власності.
Отже, у разі втрати права власності на об'єкт оподаткування платником податку — юридичною особою протягом календарного року податок обчислюється за період з 1 січня такого року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування.
Форма податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджена наказом Міндоходів від 05.12.2013 р. №766, передбачає подання уточнюючої декларації у разі уточнення податкових зобов'язань.
Перший заступник міністра І. БІЛОУС