Лист Національного банку України від 24.03.2014 р. №11-117/12189
Щодо ведення касових операцій у національній валюті в Україні та встановлення граничної суми розрахунків готівкою
Суттєво. Якщо сума розрахунку між фізособами за договором купівлі-продажу, який підлягає нотаріальному посвідченню, перевищує 150000 гривень, у безготівковій формі здійснюються всі розрахунки на загальну суму договору.
! Усім
Національний банк України розглянув лист <...> про надання роз'яснення окремих норм Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та Постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 р. №210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» (далі — Постанова №210) <...> і повідомляє таке.
1. Вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем), установлені пунктом 1 Постанови №210 та пунктом 2.3 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 (зі змінами) (далі — Положення №637), стосуються розрахунків готівкою в межах 150000 гривень як фізичної особи — платника з підприємством (підприємцем) — отримувачем, так і розрахунків підприємства (підприємця) — платника з фізичною особою — отримувачем.
Таким чином, обмеження готівкових розрахунків поширюються як на ситуацію, коли фізична особа сплачує готівку підприємству (підприємцю), так і у зворотному напрямі.
2. Якщо сума розрахунку між фізичними особами за договором купівлі-продажу, який підлягає нотаріальному посвідченню, перевищує 150000 гривень, у безготівковій формі здійснюються всі розрахунки на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу.
Також зазначаємо, що вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем), визначені пунктом 1 Постанови №210 та пунктом 2.3 глави 2 Положення №637, стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, у тому числі розрахунків за договорами, пов'язаними з корпоративними правами, наданням чи поверненням позики, виплатою неустойки.
Згідно з підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 і підпунктом 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи доходів і зборів.
Відповідно до статті 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу — підприємця, посадових осіб юридичної особи.
Заступник голови Національного банку України В. РИЧАКІВСЬКА