Обов'язковий продаж валюти
Обов'язковий продаж валюти є досить дієвим інструментом регулювання обсягу валюти на внутрішньому ринку та втримання курсу національної валюти. I хоча його раз уже було скасовано 2005 року, проте вже наприкінці 2012 р. Нацбанк Постановою №475 знову запровадив обов'язковий продаж валюти терміном на 6 місяців. Потім Постановою №163 такий продаж було подовжено ще на 6 місяців. Про бухгалтерський та податковий облік продажу валюти читайте у статті «ДК» №45/2013. Тут же поговоримо про основні організаційні моменти продажу валюти.
Валютний контроль: межі дозволеного
Сучасне вітчизняне законодавство накладає багато обмежень на підприємства, особливо щодо операцій в іноземній валюті. Ці обмеження ми досить часто розглядали на сторінках нашого видання. У цій статті розглянемо інші актуальні питання стосовно валютного контролю.
Валютна довідка: нові акценти
Форма довідки про відсутність за межами України валютних цінностей та майна (далі — валютна довідка) свого часу була наведена у спільному листі НБУ, ДПАУ та ДМСУ від 09.01.98 р. №13-226/53-188, 206/10/22-0117, 11/3-247. Проте українське законодавство відтоді зазнало чимало змін, а певні речі варто погодити з актуальним законодавством. Тож спільним листом від 28.10.2013 р. №22-394/7/99-99-22-03-01-17, №28-311/19777 НБУ та Міндоходів скасували форму валютної довідки.
Ввезення-вивезення валюти через кордон
Трапляється, що в межах господарської діяльності (не для здійснення розрахунків з нерезидентами у межах торгового обороту) СГД потрібно ввезти або вивезти іноземну валюту через митний кордон України. Але як це правильно зробити? Які документи при цьому потрібно оформляти? Чим загрожує СГД порушення порядку провезення через кордон іноземної валюти?
Готівкові розрахунки за ЗЕД-контрактами
Покупець-нерезидент пропонує оплатити наш товар готівкою. Чи можемо ми отримувати оплату за ЗЕД-контрактом у готівковій формі? Як у такому разі контролюються строки розрахунків?
Купівля-продаж інвалюти та курсові різниці
Операції імпорту й експорту передбачають купівлю-продаж іноземної валюти. А там, де є валюта, там в обліку виникає і курсова різниця. Бухгалтерів підприємств — імпортерів та експортерів — цікавить, як відобразити таку операцію в обліку.
Iноземна валюта у службовому відрядженні
Закордонне відрядження неможливе без витрат в іноземній валюті. Розглянемо найактуальніші питання, які стосуються використання іноземної валюти до, під час або безпосередньо після завершення службового відрядження.
Зарплата в іноземній валюті
Загальний тренд глобалізації спричинився до того, що досить часто штатним працівником вітчизняного підприємства стає іноземець. З'ясуймо, чи має право підприємство-резидент проводити розрахунки із заробітної плати з ним в іноземній валюті, чи виключно у гривнях.
Валютні операції у ПП на загальній системі
Приватний підприємець на загальній системі оподаткування може займатися імпортом або експортом. При цьому неодмінно виникатимуть короткочасні дебіторські або кредиторські заборгованості в іноземній валюті.
Курсові різниці у платників ЄП
Розрахунки у зовнішньоекономічній діяльності (далі — ЗЕД), як правило, здійснюються в іноземній валюті. Оплата за виконання своїх зобов'язань може провадитися з передоплатою або післяплатою. Офіційний курс валюти щодня змінюється, як наслідок, від перерахунку операцій або заборгованості, виражених в іноземній валюті, у СГ виникають курсові різниці. Проаналізуймо облік курсових різниць у СГ — платників єдиного податку.
Позов задоволено. ЗЕД-пені не буде
«Нерезидент має заборгованість перед підприємством-резидентом за ЗЕД-контрактом (поставлений товар за митною декларацією). У які строки слід звернутися до суду та до якого саме суду? Якщо під час судового розгляду ми з нерезидентом домовимося про відстрочення або він погасить борг сам — чи буде нараховуватися пеня?» Такі запитання дуже часто задають на «гарячу лінію» нашого тижневика. Тож розповімо, яке рішення суду позбавить резидента необхідності нараховувати пеню.