• Посилання скопійовано

Про застосування праці жінок (витяг)

Лист Мінсоцполітики від 21.03.2013 р. №69/021/150-13

Про застосування праці жінок (витяг)

Суттєво. Заборона на дискримінацію за статевою ознакою під час прийняття на роботу не заперечує заборону на застосування праці жінок на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці.

! Роботодавцям

<...> Згідно із законодавством жінкам і чоловікам забезпечуються рівні права і можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації, перепідготовці тощо. Державні гарантії прав особи на захист від будь-яких проявів дискримінації у сфері зайнятості передбачено статтею 11 Закону України «Про зайнятість населення». Зокрема, пунктом 3 цієї статті забороняється в оголошеннях (рекламі) про вакансії зазначати обмеження щодо віку кандидатів, пропонувати роботу тільки жінкам або тільки чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися тільки особами певної статі, висувати вимоги, що надають перевагу одній статі, а також вимагати від осіб, які працевлаштуються, надання відомостей про особисте життя.

Законодавством з питань праці, охорони здоров'я визначаються норми, що враховують особливості праці жінок і спрямовані на запобігання впливу на здоров'я жінок шкідливих і небезпечних виробничих чинників. Зокрема, статтею 174 Кодексу законів про працю України і статтею 10 Закону України «Про охорону праці» забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт, пов'язаних зі санітарним і побутовим обслуговуванням), а також залучення жінок до піднімання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 грудня 1993 року №256 затверджено Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок. До цього переліку віднесено металообробку, будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи, гірські роботи, геологорозвідувальні та топографо-геодезичні роботи, буріння свердловин, видобування нафти і газу, чорна і кольорова металургія, ремонт устаткування електростанцій і мереж, лісозаготівельні та сільськогосподарські роботи тощо.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10 грудня 1993 року №241 затверджено Граничні норми піднімання і переміщення важких речей жінками. Зокрема, встановлюється, що за умови чергування з іншою роботою до 2 разів на годину допускаються переміщення і піднімання жінками вантажу вагою до 10 кг. Якщо ж піднімання і переміщення вантажів здійснюються жінкою постійно протягом зміни, гранично допустима вага вантажу становить 7 кг. Крім того, обмежено сумарну вагу вантажу, який може переміщуватися жінкою протягом одного часу роботи. При підніманні вантажу з робочої поверхні (конвеєра, столу, верстата) його сумарна вага протягом зазначеного часу не має перевищувати 350 кг. У разі піднімання вантажу з підлоги його сумарна вага протягом того ж часу не має перевищувати 175 кг. У разі переміщення вантажу на візках або у контейнерах докладене жінкою зусилля не має перевищувати 10 кг.

Обмеження щодо праці жінок у нічний час встановлює стаття 175 Кодексу законів про працю України, зокрема залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід.

Заступник директора Департаменту ринку праці і зайнятості О. ПРУТЕНКО

До змісту номеру