Лист ДПСУ від 21.03.2013 р. №116/4/15-33-13
Щодо податкового обліку з податку на додану вартість (витяг)
Суттєво. Касовий чек дає право на податковий кредит і без податкової накладної, але лише на 40 грн ПДВ за один день за всіма готівковими розрахунками.
! Платникам ПДВ
<...>
На виконання листа Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики від 04.03.2013 р. №04-30/10-239 щодо <...> звернення <...> стосовно податкового обліку з податку на додану вартість Державна податкова служба України повідомляє.
1. Щодо включення сум ПДВ по чеках РРО до складу податкового кредиту
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі — Кодекс) податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна виписується у день виникнення податкових зобов'язань продавця (пункт 201.4 статті 201 Кодексу). Вона одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та податковому кредиті і реєстрі отриманих податкових накладних покупця (пункт 201.6 Кодексу).
Як виняток із загального правила, згідно з підпунктом «б» пункту 201.11 статті 201 Кодексу, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є касові чеки. При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку).
Виняток, який стосується підтвердного документа, на підставі якого відображається податковий кредит з ПДВ, не змінює дати виникнення права на податковий кредит. Тому датою відображення податкового кредиту повинна бути дата, зазначена у касовому чеку, незалежно від дати звітування працівником.
Обмеження щодо суми розрахунків у 200 грн (загальна сума з ПДВ — 240 грн) стосується всіх проведених розрахунків протягом дня і не залежить від дати звітування працівниками. Тому за відсутності податкової накладної підприємство матиме право на відображення лише 40 грн податку на додану вартість за цей день за всіма готівковими розрахунками.
Для відображення повної суми ПДВ за всіма касовими чеками слід звернутися до постачальників з проханням надати податкову накладну. Після надання постачальником податкової накладної покупець матиме повноцінне право на податковий кредит.
Якщо постачальник відмовиться видати податкову накладну, підприємство має право подати заяву зі скаргою на такого постачальника за формою, наведеною у додатку 8 до податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. №1492.
Надходження такої заяви зі скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Подання заяви зі скаргою на постачальника (постачальників) надає покупцю право відобразити сплачену суму в податковому кредиті з ПДВ (абз. 10 пункту 201.10 статті 201 Кодексу). При цьому скаргу можна подати разом із декларацією з ПДВ за період, у якому проведено розрахунки з придбання товарів (послуг).
<...>
Заступник голови А. IГНАТОВ