Наше підприємство вирішило подарувати дітям школи-інтернату подарунки на Новий рік. Як краще оформити таку передачу, щоб мінімізувати податкові наслідки? Чи можна спочатку передати подарунки неприбутковій організації, яка опікується цим інтернатом, а вже вона роздасть їх дітям?
Справді, для мінімізації податкових витрат краще спочатку передати такі подарунки неприбутковій організації, яка і роздасть їх дітям від вашого імені. Про це ви дізнаєтесь далі з матеріалу. Під безоплатно наданими товарами слід розуміти товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів (пп. 14.1.13 ПКУ). Крім того, згідно з пп. 14.1.202 ПКУ, до продажу (реалізації) товарів належать також операції з безоплатного надання товарів.
Зазначимо, що, на думку автора, у разі безкоштовної передачі товарів неприбутковій організації дохід визнавати не потрібно. Адже, згідно з пп. 135.4.1 ПКУ, дохід від операційної діяльності визначають у розмірі договірної (контрактної) вартості, але не меншої ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, у тому числі при зменшенні зобов'язань, та включає дохід від реалізації товарів (виконаних робіт, наданих послуг). Але у разі безкоштовної передачі жодних компенсацій підприємство-дарувальник не отримає, а отже й доходу тут не має виникати.
Тепер щодо витрат. Згідно з пп. «а» пп. 138.10.6 ПКУ, до інших витрат звичайної діяльності (до речі, у цьому підпункті уточнюється, що такі витрати не пов'язані безпосередньо з реалізацією товарів) включають вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, добровільно перерахованих (переданих) протягом звітного року до Держбюджету України або місцевих бюджетів, до неприбуткових організацій, визначених у ст. 157 ПКУ в розмірі, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Тож частину, а можливо, й усі витрати (якщо вони вміщуються в 4% ліміт), понесені під час безкоштовної передачі товарів неприбутковій організації, потраплять до податкових витрат підприємства.
Такі подарункові затрати варто показати в податкових витратах за датою фактичної передачі таких товарів (робіт, послуг) (пп. 138.5.3 ПКУ). Показують їх у рядку 06.4.1 додатка IВ декларації з податку на прибуток1.
Попри це варто врахувати, що в УПК №5812 податківці стверджують, що у випадку безкоштовної передачі товарів (робіт, послуг) дарувальнику слід нарахувати податковий дохід за звичайною ціною (докладніше див. у «ДК» №51/2012 поточного номера).
1 Декларація з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Мінфіну України від 28.09.2011 р. №1213.
2 Узагальнююча податкова консультація щодо порядку визначення доходу та витрат за операціями з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), затверджена наказом ДПСУ від 05.07.2012 р. №581.
Ви можете скористатися порадами податківців та відповідно показати дохід (за звичайною ціною). При цьому тут слід додатково врахувати норми пп. 153.2.1 та 153.2.3 ПКУ, де передбачено, що дохід, отриманий платником податку від поставки товарів неприбутковій організації, визначається відповідно до договірних цін, але не менших від звичайних цін на такі товари, роботи, послуги, що діяли на дату такого продажу, у разі якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20% відсотків від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги). У згаданій УПК також уточнюється, що до податкових витрат потрапить собівартість таких товарів.
Якщо ви все ж таки не налаштовані на нарахування доходу з безкоштовної передачі товарів та ще й отримали право на витрати за пп. «а» пп. 138.10.6 ПКУ, то будьте готовими, що під час перевірки фахівці ДПI нав'язуватимуть вам думку про нарахування доходу. Вибір — враховувати позицію податківців, висловлену в УПК №581, чи ні -залишається за вами.
Щодо ПДВ, то, як випливає з пп. «в» пп. 14.1.191 та пп. «в» пп. 14.1.185 ПКУ, під постачанням товарів (виконанням робіт, наданням послуг) розуміють, зокрема, будь-яку передачу права на розпоряджання товарами (роботами, послугами) як власника, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару (робіт, послуг). Отже, і безкоштовна передача товарів (робіт, послуг) потрапляє під визначення постачання, тож така операція є об'єктом оподаткування ПДВ (п. 185.1 ПКУ). А базою нарахування ПДВ у такому випадку буде звичайна ціна на такі товари (роботи, послуги) (п. 188.1 ПКУ). Докладніше про звичайну ціну і правила її визначення читайте у «ДК» №41/2012.
ПЗ з ПДВ слід нарахувати за датою передачі товарів неприбутковій організації (п. 187.1 ПКУ). У декларації з ПДВ1 нараховане ПЗ з ПДВ відображають у рядку 1 та у додатку Д5 у розділі I — рядок «Iнші».
Під час безоплатного постачання товарів/послуг продавець — платник ПДВ виписує дві податкові накладні (п. 17 Порядку №13792). У першій ПН зазначають загальний обсяг поставки та суму ПДВ — у нашому випадку ці показники дорівнюють нулю, оскільки ми просто безкоштовно передаємо товари. У верхній лівій частині оригіналу такої ПН робиться відповідна позначка «Х» та зазначається тип причини 02 «Постачання неплатнику податку» (п. 8 Порядку №1379).
А в другій ПН зазначають обсяг постачання виходячи зі звичайних цін та суму ПДВ за основною ставкою. У верхній лівій частині оригіналу такої ПН робиться позначка «Х» навпроти «Залишається у продавця (тип причини)» та зазначається тип причини «12. Виписана на вартість безоплатно поставлених товарів/послуг, обчислену виходячи з рівня звичайних цін» (п. 8 та п. 17 Порядку Наказу №1379). У графі 3 — «номенклатура товарів/послуг продавця» такої ПН (п. 12.2 Порядку №1379) зазначається «звичайна ціна за товарами, послугами, вказаними у податковій накладній №_______» (зазначається порядковий номер ПН, виписаної на суму безоплатного постачання цих товарів, яка дорівнює нулю). Усі примірники таких ПН залишаються у постачальника3.
1 Податкова декларація з податку на додану вартість, затверджена наказом Мінфіну України від 25.11.2011 р. №1492.
2 Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. №1379.
3 Докладніше про виписування таких податкових накладних ви можете прочитати у поточному номері «ДК» №51/2012 .
Та все ж таки слід пам'ятати: якщо ви безоплатно передаєте товари як благодійну допомогу благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, таке постачання товарів звільняється від нарахування ПЗ з ПДВ (пп. 197.1.15 ПКУ). У ПН у розділі III та графі 11 робиться позначка «Без ПДВ» з обов'язковим посиланням на пп. 197.1.15 ПКУ. Звичайно, якщо ви передаєте товари неприбутковій організації, яка не має статусу благодійної, то ПЗ з ПДВ нараховують за загальними правилами (див. вище).
Тепер — про право на ПК з ПДВ за товарами, безкоштовно переданими благодійній або просто неприбутковій організації. Відразу зазначимо: якщо ви купуєте товари спеціально для того, щоб надалі їх безкоштовно передати благодійній організації, то радимо не ставити собі ПК з ПДВ за цими товарами. Адже під час безкоштовної передачі товару благодійній організації такі активи буде використано у звільнених від ПДВ операціях згідно з пп. 197.1.15 ПКУ. I якщо раніше при придбанні таких товарів визнавався ПК, то відповідно до п. 198.5 ПКУ платник податку під час постачання зобов'язаний нарахувати собі ПЗ з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ — з вартості придбання товарів. Крім того, якщо ви передаєте товари неприбутковій організації (яка не має статусу благодійної, відповідно до неї не застосовується пп. 197.1.15 ПКУ) і при такому постачанні не визнаєте дохід, то такі товари ви використаєте не в госпдіяльності (пп. 14.1.36 ПКУ). На таку думку нас наштовхує, зокрема, і пп. 139.1.1 ПКУ, який вказує, що такі витрати не пов'язані з госпдіяльністю, хоча їх і можна включити до податкових витрат за правилами пп. «а» пп. 138.10.6 ПКУ. Тож і тут потрібно буде нарахувати ПЗ з ПДВ за правилами п. 198.5 ПКУ, для того щоб нівелювати ПК з ПДВ, який раніше визнавався під час придбання таких товарів.
Юрій МЕЛЬНИК, «Дебет-Кредит»